Zdroj: Envato.com

Málokto má predstavu, čo sa pod tým minimalizmom v skutočnosti skrýva. V súčasnom svete sme svedkami obrovského plytvania prírodnými zdrojmi, drancovania životného prostredia a krajiny, miliardy ľudí hladujú, zatiaľ čo úzka skupinka hromadí neskutočné majetky. Stále nás ženie dopredu akási neviditeľná sila, ktorá nás núti zápasiť o lepšiu prácu, krajšie domy, novšie autá, postavenie, prestíž, a ktovie čo ešte.

Je to skutočne to najdôležitejšie v živote? Preto sme tu? Aby sme čo najskôr zničili svoju vlastnú planétu? Boli lepší od svojich kolegov, alebo boli bohatší ako ľudia v našom okolí? Momentálne je nás 7,5 miliardy, z toho viac ako 1 miliarda hladuje. Každým rokom sa zväčšujú oblasti, v ktorých sú nehostinné podmienky na život, suchá sú každým rokom výraznejšie. Bude naša planéta schopná o 30 rokov nakŕmiť ďalšie 2 miliardy, keď nás tu už bude spolu 9,5 miliardy? Tí, ktorí ešte nežijú konzumným spôsobom života o ňom potichu snívajú, o 10 rokov ich môže byť pokojne o 1 miliardu viac!

Čo je to vlastne ten minimalizmus?

Je to v podstate opak konzumného spôsobu života, ktorým žije západný svet (tzv. „vyspelý“ svet). Keď sa náhodou ocitnete v chudobnejších častiach Ázie, alebo Afriky, uvidíte ten minimalizmus na vlastné oči, v nefalšovanej podobe. Zároveň tam však uvidíte aj niečo iné, čo je v západnom svete čoraz väčšou zriedkavosťou. Je to radosť zo života a úprimný úsmev na tvári. Minimalizmus je v podstate snaha o život len s tým, čo k nemu skutočne potrebujeme. Na to, aby sme pochopili význam minimalizmu, by sme si na začiatku mohli ukázať, prečo vo svete nie dlhodobo reálne praktizovať konzumný spôsob života a aké sú jeho dôsledky.

Klamstvo, ktoré žijeme

Zdroj: Envato.com

Naša planéta nám poskytuje dostatok jedla a vody pre všetkých. Napriek tomu miliardy ľudí hladujú a nemajú prístup k čistej pitnej vode. Na jednej strane populácie máme viac ako 2000 miliardárov, ktorých majetok je dohromady asi 8,7 biliónov dolárov. V roku 2000 to pritom bolo len 1 bilión dolárov, darí sa im teda „nadmieru“ dobre. Na druhej strane je 3,2 miliardy ľudí, ktorých majetok nedosahuje ani 10 000 dolárov na hlavu a v súčte je to menej ako vlastní skupinka miliardárov.

1% vyvolených vlastní viac, ako zvyšných 99 % obyvateľov Zeme.

My kupujeme ich predražené autá, kozmetiku, šperky, oblečenie, počítače, televízory, tablety, smartfóny, sladkosti, fastfoody, cukrové vody a stovky ďalších vecí, ktoré často vôbec nepotrebujeme. Za vzory máme umelo vytvorené pseudocelebrity, ktoré sledujeme vo všetkých médiách. Na druhej strane prehliadame vzdelaných ľudí, vedcov, či ochrancov prírody, je nám ľahostajná chudoba, žijeme v sladkej nevedomosti o tom, aké enviromentálne škody páchame svojim spôsobom života. Nechcem nikoho týmito tvrdeniami uraziť, ale v priemere je to jednoducho tak.

  • Väčšinu vecí, ktoré nakupujeme v skutočnosti vôbec nepotrebujeme. Jednoducho sme sa stali obeťou premyslenej reklamy, snahy nezaostávať za okolím, nebyť čiernou ovcou.
  • Nikto nám v skutočnosti nepovie pravdu, že pokračovanie tohto životného štýlu môže viesť už čoskoro k ekologickým katastrofám, hladomoru, obrovskej vlne migrácie zo suchom postihnutých krajín, občianskym nepokojom, vojnám.
  • Výrobcovia úmyselne znižujú životnosť výrobkov, čím zvyšujú svoje zisky, ale zároveň ničia prírodné zdroje na Zemi.
  • Zamestnanci sú väčšinou len čísla, nič viac, len nástroj na vyrábanie a predaj výrobkov a bohatnutie vlastníkov firiem.
  • Keby sme naše vedomosti a technologické výdobytky používali na správne veci, t.j. v prospech ľudí a našej planéty, už dávno nejazdíme v dieselových autách, výrobky sa nekazia každé dva roky, vo svete nie je hladomor, nemáme tu toľko chamtivých miliardárov a namiesto hľadania obývateľných planét vo vesmíre, by sme urobili z tej našej planéty dlhodobo udržateľné miesto na pokojný život, pre všetkých ľudí.

Vedeli ste, že keby každý obyvateľ Zeme spotreboval toľko ako priemerný Američan, potrebovali by sme na to 4 planéty?

Konzum prináša len veľmi malé a dočasné uspokojenie, za to spôsobuje obrovské škody. Neustále rastúca spotreba tlačí na ďalšie rozširovanie poľnohospodárskej pôdy, výrub lesov, viac pesticídov, viac emisií skleníkových plynov, likvidáciu zásob pitnej vody, rýchlejšie globálne otepľovanie, znečisťovanie ovzdušia, vody aj pôdy. Na jedno vyrobené bavlnené tričko sa spotrebuje asi 2 500 litrov vody. Ak si ho oblečiete raz za rok, tak je to celkom slušné plytvanie.

Zdroj: Envato.com

Živočíšna výroba je z pohľadu vplyvu na životné prostredie ešte závažnejšia. Na výrobu 1 kg hovädzieho mäsa sa v skutočnosti spotrebuje 14 000 litrov vody. S živočíšnou výrobou zároveň súvisia obrovské emisie skleníkových plynov. Len pre porovnanie, na produkciu 1 kg zemiakov sa spotrebuje len 100 litrov.

Odhady hovoria, že len 6 miliárd dolárov potrebujeme na to, aby sme zabezpečili základné vzdelanie pre všetkých. Ďalších 22 miliárd postačuje na to, aby všetci mali prístup k čistej vode, strave a základnej zdravotnej starostlivosti (www.globalissues.org). Máte pocit, že je to veľa? Tak si predstavte, že len v Európe sa ročne minie na zrmzlinu 11 miliárd! A ešte jedna perlička:

Podľa Organizácie spojených národov (FAO) sa ročne vyhodí asi tretina z vyprodukovaného jedla, v celkovej hodnote 1 000 miliárd dolárov.

Ešte stále si myslíte, že je vo svete všetko s kostolným poriadkom? Evidujete v správach tie neustále silnejúce hurikány, stále intenzívnejšie teplá, extrémne zrážky, topiace sa ľadovce? A to sa zameriavam len na tie najzávažnejšie problémy ľudstva, ktoré si spôsobuje v podstate samo.

https://www.youtube.com/watch?v=eHMLszamZ9w
Zdroj: Siemens

Prečo minimalizmus? Ako môže byť menej v skutočnosti viac?

Minimalizmus podľa mňa prináša najmä slobodu. Slobodu od zhonu, stresu, či tlaku spoločnosti a okolia. Možnosť žiť viac v súlade s prírodou. Byť viac v prítomnosti a vychutnávať si tak život naplno. Možnosť spomaliť. Je to filozofia, ktorú si môže osvojiť úplne každý z nás.

Menej konzumu = nižšie výdavky = menšia potreba zarábania peňazí = viac času = viac SLOBODY

Ako na to? Je to úplne jednoduché. Postačuje, keď si každý z nás aspoň trošku vstúpi do svedomia a pokúsi sa znížiť svoje výdaje na všetko, čo v živote nie je nevyhnutne potrebné. Nielen finančné výdavky, ale aj čas, ktorý trávime všetkými našimi aktivitami.

Snažme sa v maximálnej miere robiť to, čo nám prináša najväčšiu radosť. Ak budeme postupne smerovať k minimalizmu, bude to znamenať, že budeme upratovať jednotlivé oblasti svojho života. V akých oblastiach vieme dosiahnuť najväčší efekt?

1. Duchovný minimalizmus – upracte si vo svojej mysli

Neriešme veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, je to úplne zbytočné, strácame tým náš drahocenný čas a nič tým nezmeníme. Prestaňme riešiť ostatných, neporovnávajme sa, neohovárajme, nežiarlime, odpustime a zbavme sa hnevu. Ak sa nám to podarí, v mysli nám zostane kopec priestoru, ktorý dokážeme využiť na podstatné veci. Dajme svojim slovám väčšiu váhu, hovorme menej, ale k veci. Častokrát sa stáva, že neporiadok v domácnosti je práve dôsledok zanedbávania duchovnej oblasti.

2. Poupratujte si vo svojich životných prioritách

Ak túžite po veľkých kariérnych úspechoch, bohatstve, či sláve, skúste si prečítať nejakú biografiu ľudí, ktorí to už v živote dosiahli. Učte sa na chybách ostatných, lebo náš čas na tejto Zemi je obmedzený a je zbytočné plytvať ním na veci, ktoré sa na konci dní ukážu ako zbytočné. Ľudia sa naháňajú za úspechmi a slávou s vidinou šťastného života na konci. Pritom šťastie spočíva úplne niekde inde, je ukryté v samotnej ceste, v bežných veciach, na ktoré takmer nikdy nie sú potrebné žiadne hmotné statky, ani peniaze.

Pokúsme sa viac venovať tvorbe, ako spotrebe. Zamyslime sa nad najkrajšími zážitkami nášho života. Premietnite si svoj život od malička až do dnešného dňa a skúste si predstaviť tie najsilnejšie zážitky, na ktoré si spomeniete. Je to kúpa auta, alebo kúpa bytu? Či Váš prvý mobilný telefón? Nový bicykel? Alebo je to úžasné dobrodružstvo, ktoré ste zažili v detstve so svojimi kamarátmi, vzácny čas s Vašimi najbližšími, nezabudnuteľné výlety v prírode, narodenie dieťaťa, jeho prvé kroky, alebo slová? Čokoľvek to bude, budú to VAŠE VLASTNÉ PRIORITY. Neváhajte a choďte za nimi. Všetko ostatné je druhoradé, niečo možno úplne bezcenné. Ak nie dnes, tak určite neskôr, keď budete mať väčšiu časť Vašej cesty za sebou a budete môcť spomínať a rozprávať svoje životné zážitky vnúčatám.

3. Poupratujte si svoj voľný čas

Na túto tému bolo napísaných mnoho kníh, mne sa najviac páči matica, pomocou ktorej si rozdelíme naše činnosti podľa dôležitosti a urgentnosti. Dôležité a naliehavé horí vždy najviac. Nedôležité a nenaliehavé môžeme okamžite z nášho času vyhodiť. Ako trávite svoj voľný čas? Koľko hodín denne trávite sledovaním televízie, alebo obrazovky Vášho smartfónu? Pomáhate druhým? Ste riešiteľom cudzích sporov, alebo bútľavou vŕbou? Koľko hodín týždenne strávite dochádzaním do práce, škôlok, škôl, či krúžkov? Toto všetko sú činnosti, ktoré Vám kradnú VÁŠ VLASTNÝ ČAS. Nehovorím, že niečo máte, alebo nemáte robiť. V rámci upratovania sa snažte prísť na to, ktoré činnosti VÁM prinášajú najväčšie potešenie a pridanú hodnotu. Všetko ostatné, pekne pomaličky začnite z Vášho voľného času odstraňovať. Mnoho z nás nemá čas cvičiť, nemá čas riešiť zlé stravovacie návyky, nemá čas konečne sa stretnúť s priateľmi, či ísť na plánovaný víkendový výlet. Zato čas na lajkovanie postov na Facebooku, či Instagrame sa vždy nájde.

Každý máme rovnaké množstvo času, záleží len na nás, ako ho zúžitkujeme.

4. Poupratujme si vo svojom tele

Popri tom obrovskom zhone a časovom strese je starostlivosť o seba a svoje telo pochopiteľne to posledné, čo nás napadne. Súčasná doba a technologické vymoženosti nám pomáhajú vyriešiť veci rýchlejšie, ale robíme toho oveľa viac ako predtým. Skutočne dôležité veci, ako je naše zdravie, správna životospráva, či kvalitný spánok a oddych, zostávajú stále častejšie na druhej koľaji.

Ako sa budeme o svoje telo starať počas života, taká staroba nás čaká. Je veľmi dôležité, aby sme si našli aspoň hodinku do týždňa a pravidelne cvičili. Úplne stačí 3 krát do týždňa, buď doma, alebo vonku, 10 až 15 minút + 5 minút vychádzka na rozdýchanie. Spolu 1 hodina. Takmer všetko vieme urobiť z domu, ušetríme si čas strávený v zápchach.

V stravovaní si to zbytočne komplikujeme. Jeme buď príliš často, alebo praktizujeme extrémne diéty. Potom počas dňa zažívame často stavy, kedy sme buď hladní ako vlci, alebo takí prepchatí, že sa nám z toho zahmlieva pred očami. Toto všetko sa navyše snažíme dôsledne plánovať, hľadať vhodné recepty, počítať kalórie, niektorí experti si svoju stravu aj vážia, aby to mali všetko presne premerané. Dá sa na tomto príklade niečo robiť efektívnejšie? Samozrejme.

Stravovanie môže byť extrémne jednoduché, nemusíme každý deň tráviť hodiny v kuchyni, aby sme stále dookola potvrdzovali svoje gazdinkovské majstrovstvo. Hľadajte jednoduché a zdravé recepty, ideálne z četstvých lokálnych surovín.

Zdroj: Envato.com

Jedzte maximálne 3 krát denne, pokojne si niekedy doprajte aj čiastočnú hladovku a Vaše telo sa Vám za to veľmi krásne odmení. Pocit hladu je úplne bežná vec a po chvíľke sa vyparí. Ak by sme raz za čas celý deň nič nezjedli a príjímali dostatok tekutín, náš organizmus si oddýchne a prečistí sa. Žiadna katastrofa.

5. Poupratujme si dom/byt a osobné veci

Ak sa Vám podarí poriadne sa zahryznúť do prvých 4 bodov, získate obrovské množstvo času. Ťažko to presne vyčísliť, ale z vlastnej skúsenosti to môžu byť denne 2 hodiny. Workoholici, hyperaktívni lajkovači, či vášnivé kuchárky dokážu ušetriť aj viac.

Ak už máte deti, viete akú cenu majú pre Vás 2 hodiny denne, ktoré by ste mohli venovať sebe, svojim deťom, alebo praktizovaniu minimalistickému štýlu vo Vašej domácnosti. Aj keď ste ešte výlučným vlastíkom svojho času, snažte sa ním neplytvať a využívajte každú chvíľku tak, aby ste to neskôr nemuseli ľutovať. V tejto oblasti sú možnosti skutočne obrovské. Môžete si zoštíhliť Váš šatník, skrine so všetkými haraburdami, kuchyňu, detskú izbu, špajzu, pivnicu, či garáž. Rozlúčka zo všetkými lapačmi prachu Vám ušetrí kopec času pri udržiavaní poriadku. Každá vec, ktorá Vám vyslovene neprináša radosť, by mala opustiť Vašu domácnosť. Mali by ste sa jej tiež patrične poďakovať za to, ako Vám pekne poslúžila (Filozofia KonMari od svetoznámej Japonky Marie Kondo).

https://www.youtube.com/watch?v=TXzcmr2WcDA

Ak dokážete zredukovať objem harabúrd vo Vašej domácnosti, tá sa Vám odmení krajším vzhľadom, vzdušnosťou a príjemnejším pobytom v nej. Ak svojim deťom ponecháte len 10 % hračiek, absolútne nič zlé im to nespôsobí, práve naopak. Navyše sa tak zbavíte zvyšných 90 % harabúrd, o ktoré sa večne potkýnate po celom byte. Deti si začnú viac vážiť veci, ktoré im zostali a každá zostávajúca hračka bude môcť mať svoje presne určené miesto, kde ju deti vždy nájdu. Ak Vám Vaši blízki neprestanú nosiť nové a nové lapače prachu, začnite ich príjímať len formou výmeny za tie Vaše.

Na upratovanie v domácnosti vzniklo v posledných rokoch mnoho publikácií, blogov, či video kanálov na sociálnych sieťach. Na Slovensku je najznámejší blog www.minimalistka.sk, ktorý prevádzkuje Andrea Richardson. Andrea tiež vydala knihu s názvom Minimalistický domov, ktorú Vám rozhodne odporúčame.

6. Poupratujme si vo výdavkoch

Na záver, keď už sa z Vás začne stávať minimalista telom aj dušou, určite nezaškodí urobiť si poriadok aj vo výdavkoch. Toto by bola kapitola na samostatný článok. Skúste Váš starší mobil ešte zresetovať, prečistiť, zrýchliť a možno poslúži ďalší rôčik. Auto je jednoducho len prostriedok na presun z bodu A do bodu B.

Auto nie je pojazdnou, exkluzívnou prezentáciou bohatstva a spoločenského statusu, aj keď sa nás televízne reklamy vytrvalo snažia presvedčiť o opaku.

Na presun z bodu A do bodu B pokojne poslúži aj staršie auto, o ktoré sa predchádzajúci majiteľ dobre staral. Ušetríte tak tisíce eur a nebudete sa strachovať, či Vám ho niekto na parkovisku obúcha, alebo poškriabe. Potrebujete novú gaučovú zostavu, kuchynskú linku, či spálňový nábytok? Skutočne si dobre rozmyslite, na čo miniete Vaše ťažko zarobené peniaze a čo naozaj potrebujete. V inzerátoch nájdete kopec inšpirácií, ktoré pri zapojení šikovných rúk urobia vo Vašej domácnosti zázraky a pritom Vás nebudú stáť takmer nič. Aký veľký dom, alebo byt v skutočnosti potrebujete? Opýtajte sa tých, ktorí už niečo podobné majú. Za každý meter plochy bytu, či domu navyše počítajte minimálne 1 000 €. Ak Vám bude postačovať 80 metrov plochy domu namiesto 160 metrov, ušetríte tak teoreticky až 80 000 €. Pri veľkosti pozemku platí presne to isté, aj keď ten je podstatne lacnejší, ako samotný dom. Takže keď už menší domček, rozhodne s väčšou terasou :).

Nakupujte, len to čo nevyhnutne potrebujete, vyhadzujte len to čo už skutočne nefunguje a nedá sa opraviť. Pokúste sa predĺžiť dobu, kedy vymieňate Vaše osobné veci za nové. Držíme Vám v tom palce.

Ak Vás článok zaujal, budeme veľmi radi ak ho budete zdieľať  ďalej a nezabudnite si tiež pozrieť naše ďalšie články.

Máte nejaké otázky, alebo sa chcete poradiť? Pošlite nám správu vyplnením krátkeho formulára: