Prvý krát som ich navštívil pred rokom. Toto leto som si ich opäť nenechal ujsť. O rok pravdepodobne prídem znovu.  Jednoducho som si ich zamiloval, bola to zrejme láska na prvý pohľad ;).

Roháče sú majstátne pohorie a pritom sú relatívne ľahko prístupné. Na rozdiel od Vysokých Tatier sú zelenšie, čo súvisí najmä s nižšou nadmorskou výškou. Zároveň sa tu dá urobiť krásny prechod hrebeňom, čo je doslova lahôdka pre milovníkov vysokohorskej turistiky najmä ak Vám praje počasie. Jedinou malou nevýhodou je nedostatočná ponuka ubytovania na hrebeni, resp. relatívne blízko pod hrebeňom.  Táto nevýhoda je však na druhej strane kompenzovaná malým počtom turistov, v Roháčoch máte naozaj možnosť nerušene si vychutnávať krásy našej prírody. Niekedy máte doslova pocit, že ste tu úplne sami, len Vy a tie krásne výhľady na všetky svetové strany. Toto Vám počas výstupu na Rysy, či Kriváň bohužiaľ nehrozí.

Na rovinu treba priznať, že tzv. hrebeňovka v Roháčoch nie je žiadny výlet pre rodinky s malými deťmi , alebo turistov v kroksoch, či žabkách. Je kondične náročný a vyžaduje predošlé skúsenosti s pobytom v horách. Stále ste totiž vo výške okolo 2000 mnm, preto je nutné sledovať predpoveď počasia a počítať s možnosťou búrky, alebo prudkej zmeny počasia. Únikových možností je pomerene málo a zostup náročný. Ďalším malým detailom je nedostatok pitnej vody.

Jednoznačne najväčším lákadlom Roháčov je vrchol zvaný Ostrý Roháč, ktorý je výzvou pre každého menej skúseného turistu, počítať musíte s reťazami a viacerými exponovanými prechodmi po skalách. Je to trošku ako také lozenie po sedlovej streche s možnosťou voľného pádu do hlbokej rokliny. Ďalšími krásnymi úsekmi vhodnými aj na jednodňové výlety sú Tri Kopy a Baníkov. Počas prechodu týchto exponovaných častí hrebeňa Roháčov môžete obdivovať krásne Roháčske plesá a celú dolinu máte ako na dlani.

V ďalších článkoch sekcie voľný čas Vám v detailoch priblížim možnosti absolvovania prechodu Roháčskym hrebeňom, ako aj tipy na krásne jednodňové okruhové trasy najatraktívnejšími časťami pohoria. Dúfam, že priložené video bude dostatočnou motiváciou pre Vašu návštevu Roháčov. Vychutnajte si tú krásu aspoň takto na diaľku.