Prečo vznikol projekt ako sa mať lepšie?

Na začiatku boli financie. Kto by sa nechcel mať finančne lepšie?

Keď sa tak zamyslím, kedy som sa reálne začal zaoberať financiami, tak sa mi vždy vybaví ešte základná škola, konkrétne deväťdesiate roky minulého storočia. V schránke som našiel krásny leták od BMG Invest, na ktorom sľubovali výnosy na úrovni niekoľko desiatok percent ročne. Hneď som si prepočítal, že to vyzerá fakt zaujímavo a keď si odložím každý deň desať korún, čoskoro bude zo mňa boháč. Našťastie som sa do toho nakoniec nepustil, možno aj kvôli tomu že naši v tom čase žili od výplaty k výplate a na úspory nebol priestor. Inak by som im určite priložil tých svojich 10 korún, ktoré by som buď ušetril na jedle a sladkostiach, alebo by som chodil do školy s falošným mesačníkom na autobus. Tiež som si niečo vedel zarobiť obchodovaním so športovými kartičkami, nálepkami a inými srandami. Ako to nakoniec dopadlo vieme všetci, po krachu týchto spoločností zostalo mnoho klientov bez peňazí, bez úspor, niektorí sa dokonca ocitli v existenčných problémoch, pretože investovali až príliš veľa peňazí. Možno aj to ovplyvnilo súčasný stav na Slovensku, že ľudia radšej nechajú úspory v bezpečí na bankových účtoch, kde im každoročne strácajú hodnotu.

Niečo o mojich štúdiách

Na strednej škole (Obchodná akadémia) som bol celé štyri roky plný očakávaní, aký odtiaľ odídem múdry, aký budem špecialista na obchod a podnikanie, investovanie, sníval som o tom, že raz zo mňa bude veľký manažér (v tom čase som plánoval robiť manažéra Karolovi Kučerovi, pozn. náš bývalý úspešný tenista). Moje sny však zostali nenaplnené, naučil som sa síce niekoľko krásnych poučiek a definícií týchto ekonomických výrazov, do reálneho života si však čerstvý maturant tejto školy mohol zobrať veľmi, veľmi málo. Aspoň podľa môjho osobného názoru, zrejme som od nášho stredného školstva očakával príliš veľa.

Nasledovalo ďalšie štúdium na Ekonomickej univerzite, konkrétne som sa rozhodol študovať manažment. Z môjho pohľadu celkom oprávnene som mal veľké očakávania, že tu už zo mňa konečne vychovajú toho veľkého manažéra, úspešného podnikateľa, či investora. Na moje veľké sklamanie sa nič také nekonalo, pripadalo mi to ako pokračovanie strednej školy, vždy dávka nového učiva na každom cvičení, kopec teórie a definícií, počítanie príkladov a potom domáce úlohy a tak stále dookola.

Prvé pokusy o skutočné investovanie

Na výške som sa však prvý krát dostal ku skutočnému investovaniu. Najskôr ako správca rodinných investícií, potom ako vlastník svojej prvej firmy. Spravovali sme e-shop s elektronikou, ktorú sme z veľkoskladov distribuovali koncovým užívateľom s celkom slušnou maržou. Popri tom som si občas privyrobil účtovníctvom, keďže som v ňom bol celkom dobrý. Bol to môj prvý vlastný biznis, prvé podnikanie, prvá investícia do niečoho čo mi dávalo veľký zmysel. Dá sa povedať, že táto investícia bola úspešná, spolu so spoločníkom sme zarábali celkom slušne, mali sme to ako prilepšenie k vreckovému od rodičov. Postupne však prišla veľká konkurencia, ktorej sme už neboli schopní konkurovať. Počas školy som prvýkrát pričuchol k finančnému sprostredkovaniu, bol to však len predaj jedného investičného produktu, ako som však neskôr zistil, nie tak výhodného pre klienta, ako pre jeho poskytovateľa. Preto som s tým po pár mesiacoch skončil.

Po výške som začal normálne pracovať, ako väčšina čerstvých absolventov.

“Konečne som mal priestor realizovať svoje vlastné plány. Konečne som totiž zarábal vlastné peniaze, ktoré som si mohol spravovať úplne samostatne.”

Opäť som niekoľko krát mal to šťastie okúsiť praktiky najväčších poradenských spoločností na Slovensku, ktorých zástupcovia mi prezentovali úžasné grafy s výhľadom do budúcnosti, hovorili mi ako skvele sa budem v budúcnosti mať, ak všetko čo mi z výplaty zostane vrazím do poistných a investičných produktov, ktoré boli podľa nich tie najexkluzívnejšie a najkvalitnejšie na svete. Takýchto skúseností som mal viacero, neviem či som bol viac naivný, alebo zvedavý, ale akosi ma tie financie vždy zaujímali viac ako ľudí v mojom okolí, tak som to skúšal a dnes to rozhodne neľutujem. Získal som obraz o tom, ako tento svet funguje a to mi v súčasnosti umožňuje robiť veci lepšie, robiť ich minimálne tak, ako som vtedy očakával od tých vyfešákovaných adeptov uchádzajúcich sa o to stať sa mojim „privátnym bankárom“. Mal som totiž viacero negatívnych skúseností, rovnako tak ľudia v mojom okolí. Osobne som sa aktívne venoval financiám, mal som prehľad o tom čo sa deje na finančnom trhu, ako sa vyvíjajú trhy, čo nám naznačujú vybrané makroekonomické ukazovatele, bol som proste v obraze. Preto nebolo veľmi jednoduché presvedčiť ma o veciach, ktoré mi akosi nedávali zmysel. Myslel som si, že ľudia ktorí sa tomu povolaniu venujú naplno, budú skutoční experti v tom čo robia, že to budú vedieť lepšie ako ja, bol to však omyl. Boli to len obyčajní predajcovia, snažili sa mi jednoducho predať to čo mali v ponuke, akurát to mali zaobalené v krásnom pozlátku a prezentovali to naozaj zaujímavo.

Cesta k finančnému sprostredkovaniu

Preto som sa rozhodol ísť vlastnou cestou a riadiť si financie sám, neskôr to už boli financie mojej rodiny, začal som nezištne radiť blízkym v mojom okolí, ktorým som tak ušetril veľmi slušné peniaze, na druhej strane som im pomohol získať zo svojich peňazí viac. Viacerí ľudia v mojom okolí mi tvrdili, že by som sa tomu mal venovať naplno. Ja som si hovoril, že to podľa môjho názoru nie je tá správna cesta, veď na každom kroku zakopávame o kopec finančných poradcov, ktorí toto povolanie bohužiaľ viac degradujú, ako by mu dávali punc výnimočnosti. Mal som pocit že to povolanie má veľmi zlé meno, že sú ľudia naň alergickí, pretože ich neustále obťažuje kopec rôznych predajcov rôznych finančných produktov, ktoré sa im snažia za každú cenu predať. Približne pred dvomi rokmi som sa však stretol s jedným finančným sprostredkovateľom, ktorého som sám vyhľadal na základe expertných článkov zverejňovaných na jeho webe. Stretnutia s ním ma presvedčili, že ak sa sprostredkovateľ naozaj riadi tým, že na prvom mieste je klient a všetko ostatné je druhoradé, môže to fungovať. Bol som veľmi spokojný a táto spolupráca mi otvorila nové dvere, konečne sa za tou šeďou objavil nový horizont, v ktorom existujú ľudia a nie je ich málo, ktorí sú s touto službou mimoriadne spokojní. Moje negatívne skúsenosti mi potvrdil aj náš finančný sprostredkovateľ, stretáva sa s tým neustále, klienti prichádzajúci k nemu so žiadosťou o spoluprácu majú nekvalitné portfólia, ktoré majú vysoké poplatky, nízke výnosy, v čase nezodpovedajú ich životnej situácií a hlavne im chýba ucelená dlhodobá filozofia. Sedliackym rozumom povedané, jednoducho roboty ako na kostole. Dovtedy vnímané negatívum sa akoby šmahnutím čarovným prútikom zmenilo na obrovskú výhodu.

“Veď predsa, ak je na trhu také veľké množstvo nekvalitných sprostredkovateľov, tí čo robia túto prácu naozaj dobre a kvalitne, sa musia mať o to lepšie!”

Preto som sa dal na financie, chcem robiť to čo ma najviac baví a úžasné na tom je, že tým môžem pomôcť ostatným mať sa lepšie. Mnoho ľudí nestíha riešiť strednodobé a dlhodobé ciele a sny, pretože sú zavalení dennodennými rutinnými povinnosťami a starosťami bežného života. Mnohé životné sny tak často zapadnú prachom a keď sa zrazu človek jedného dňa uvedomí a precitne, už môže byť neskoro, alebo už sú tie sny tak zaprášené, že si na ne ani nespomenieme. Preto sa snažím podnecovať svojich klientov, aby mi prezentovali svoje ciele, kompletne všetky, od tých najmenších drobností až po najväčšie, najambicióznejšie. Každý človek má svoje sny, realita bežného života ho však často núti presvedčiť seba samého, že to už vlastne jeho cieľ nie je, aby neustále nežil v nespokojnosti, že nikdy nedosiahne to po čom tak kedysi sníval.

“Mojou úlohou je ukázať cestu, po ktorej stačí ísť a urobiť tak svoje sny realitou.”

Projekt Ako sa mať lepšie nie je len o financiách

Mať peniaze automaticky neznamená, že sa máme lepšie. Kvalita života má len veľmi málo spoločné s množstvom peňazí, ktoré máme k dispozícií. Dokonca niekedy začínam mať pocit, že čím viac peňazí ľudia majú, tým sú nešťastnejší. To môže byť pravda vtedy, ak sa ľudia ženú za postupom v práci, alebo za vybudovaním úspešnej firmy len preto, aby sa stali bohatými. Stať sa bohatým vôbec nie je zložité, stačí sa len naučiť využívať príležitosti, ktoré ležia na zemi a získať potrebné zručnosti, ktoré ich dokážu premeniť na peniaze. Oveľa náročnejšie je dosiahnuť to, aby sme boli v živote šťastní. Tu vôbec nie je potrebné hľadať príležitosti, je to len v každom z nás.

“Len my sami sa dokážeme presvedčiť o tom, že sme v živote šťastní. Nikto iný to za nás neurobí.”

Konečným cieľom tohto projektu je preto šťastie. Absolútne šťastie je ťažko predstaviteľné a zrejme to ani nie je uskutočniteľný cieľ. Preto vznikol názov projektu Ako sa mať lepšie. Dosiahnutie úplnej, alebo čiastočnej finančnej slobody (to znamená, že už nie sme nútení chodiť do práce len kvôli peniazom) nám umožní venovať podstatne viac času tomu, čo nás baví a napĺňa. Môžeme tráviť viac času s tými, na ktorých nám najviac záleží. Môžeme sa venovať aktivitám a záľubám, ktoré sme milovali, ale museli sme s nimi skončiť, pretože už na ne nezostal čas. Môžeme žiť život už teraz, nie až potom ako nám deti odídu z domu, alebo nebodaj až na dôchodku.

“Podľa môjho názoru máme v živote príliš málo času na to, aby sme ho takmer celý prežili a premrhali v práci zarábaním peňazí na bývanie, jedlo, či oblečenie.”

Na tomto blogu budú postupne pribúdať články o tom, ako sa môžete mať v živote lepšie. Pevne verím, že Vám skutočne pomôžu žiť krajší život, alebo ich čítaním zistíte, že Vám naozaj nič nechýba a už ten krásny život žijete. To by bolo to najkrajšie poznanie.