Historicky to už tak vo svete chodí, že ľudia sa v časoch neistoty a kríz uchyľujú k zlatu a striebru. V dnešnom článku sa zameriam na striebro, ktoré je lacnejšie, dostupnejšie aj pre menších investorov a podľa môjho názoru má obrovský potenciál rastu v ďalších rokoch. Nedá sa tlačiť, kopírovať ani vyrábať. Môžeme ho získať len ťažbou a z malej časti recykláciou. Táto výhoda striebra sa v ďalších rokoch ukáže vo svojej plnej kráse. Komu sa nebude chcieť čítať až do konca, osobne očakávam minimálne 100 % rast ceny, v horizonte cca 3 roky. Tak poďme na to.
Na čo sa vlastne striebro používa?
Striebro je v prírode pomerne vzácne a aj preto je považované za vzácny kov. Zároveň je priemyselným kovom pre svoje vlastnosti v oblasti elektrickej, tepelnej vodivosti, či schopnosti ničiť baktérie. Používa sa pri výrobe počítačov, telefónov, automobilov, batérií, solárnych panelov, fotografií, v chemickom, farmaceutickom a dokonca aj v textilnom priemysle.
Na internete nájdete mnoho článkov, ktoré hovoria o akútnom nedostatku striebra a jeho explodujúcej cene v ďalších rokoch, veľa sa hovorí o extrémnej potrebe striebra na výrobu solárnych panelov a elektromobilov. Takéto články väčšinou šíria obchodníci so striebrom. Ďalšie zdroje sa opierajú o to, že striebro slúžilo ako platidlo už od dávnych čias a táto jeho funkcia bude opäť obnovená kvôli krachujúcemu finančnému systému ničím nekrytých papierových peňazí (tzv. FIAT peniaze). Produkcia striebra je už vraj na maxime, počas posledných 25 rokov sa nenašli žiadne väčšie náleziská a súčasní ťažbári pomaly ale isto krachujú. Skutočnosť je taká, že približne polovica zásob striebra už bola vyťažená. Tú druhú polovicu budeme ťažiť ešte ďalších 200 rokov, možno aj viac. Podľa relevantných štúdií to skôr vyzerá, že ešte zopár rokov môže produkcia striebra mierne stúpať, kým dosiahne svoje maximum. Potom začne rýchlejšie klesať. Potenciál rastu ceny teda striebro rozhodne má. V ďalšom texte sa ten potenciál pokúsim vyčísliť.
Priemyselný dopyt vs produkcia striebra
Aby sme dokázali povedať, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať cena striebra, dôležité je nazrieť do štatistík produkcie a spotreby. Dôležité je tiež poznať veľkosť svetových zásob striebra (zliatky, tehličky, mince atď.), ktoré môžu byť v prípade rastu ceny uvoľnené na trh, čo samozrejme výrazne ovplyvní jeho cenu. V tomto podľa mňa spočíva veľká výhoda striebra v porovnaní so zlatom.
Množstvo (trójske unce – oz) | Cena v USD 14,5 USD/oz | |
Celkové zásoby striebra | cca 3000 miliónov oz (Moz) | 43,50 miliárd USD |
Ročná produkcia striebra | cca 1000 Moz | 15,00 miliárd USD |
Ročný investičný dopyt | Cca 125 Moz | 1,8 miliardy USD |
Aktuálne údaje o zásobách, produkcií, či spotrebe striebra sú získané z The Silver Institute (Silver interim report). Z tabuľky vidíme, že zásoby striebra postačujú len na cca 3 ročný výpadok produkcie striebra. Spôsobené je to malým podielom investičného striebra na celkovej produkcii. Väčšina sa spotrebuje v priemysle, z čoho sa dokáže ročne recyklovať len približne 20% striebra. Ako je to v prípade zlata? Svetové zásoby zlata vystačia až na 20 rokov pri súčasnej úrovni jeho produkcie. Je to obrovský rozdiel v porovnaní so striebrom. Navyše je zlato držané jednotlivými krajinami a bankami ako uchovávateľ hodnoty. Banky totiž veľmi dobre vedia, čo má v tomto svete skutočnú hodnotu.
V súčasnej dobe banky veselo hromadia komodity za výpredajové ceny a obyčajným ľuďom podsúvajú extrémne drahé akcie firiem, alebo dlhopisy.
O tom však niekedy inokedy. Zásoby striebra sú minimálne, preto jeho cena v prípade zvýšeného záujmu trhu rozhodne pôjde hore. Čím väčšie zásoby totiž existujú, tým sa znižujú možnosti výrazného rastu ceny v prípade zvýšeného dopytu, ktorý prevyšuje ročnú produkciu. Pri súčasných cenách však žiadny výpredaj zásob nehrozí, pretože cena zlata a striebra sa nachádza veľmi blízko nákladov produkcie, v prípade striebra sú podľa niektorých štatistík ťažbári dokonca už v strate.
Ak si dnes kúpite fyzické striebro, v podstate platíte len za spotrebovanú energiu, ropu a pracovnú silu ťažbárov striebra.
V grafe vidíme, že ročná produkcia striebra je tvorená hlavne ťažbou (viac ako 80%), zvyšok je doplnený recykláciou a v minulosti aj predajom vládnych zásob. Šedou čiarou je zobrazený vývoj ceny striebra, vrchol ceny striebro dosiahlo v roku 2011, keď prekročilo úroveň 50 dolárov za uncu. Recyklácia je takmer o polovicu nižšia ako na vrchole v roku 2011, dôvodom je samozrejme podstatne nižšia cena, pri ktorej sa to menej oplatí. Ťažbári rovnako nemajú veľa dôvodov na trhanie produkčných rekordov, preto sa v súčasnej dobe veľmi pravdepodobne formuje cenové dno, od ktorého sa cena v ďalšom období odrazí. V roku 2017 sme boli svedkami podstatne nižšieho investičného dopytu po striebre. Investori s klesajúcou cenou postupne strácali záujem o kúpu investičného striebra. Oproti rekordnému roku 2013 investori v minulom roku prejavili záujem o 90 Moz menej (37% pokles). O striebro teda momentálne nie je veľký záujem, ale to sa už čoskoro zmení a práve preto má takú zaujímavú perspektívu.
Historický vývoj ceny
Najzaujímavejšie investičné príležitosti sa skrývajú v aktívach, ktoré sú lacné, alebo inak povedané, ktorých cena je podhodnotená. Čím väčší prepad, tým väčšia možnosť zisku na ceste za predchádzajúcimi cenami z minulosti. Samozrejme ak predpokladáme, že vôbec existuje reálna možnosť opätovného rastu ceny. Čo teda v minulosti striebro dokázalo, koľko investorom zarobilo a ako situácia vyzerá dnes?
2003-2011 = z ceny 4 doláre na cenu 48 dolárov. Výnos takmer 1000% za 8 rokov.
Prečo ceny tak výrazne rástli?
Produkcia striebra je ekonomicky náročná a veľký vplyv na produkčnú cenu majú ceny ropy. Ak by sme sa pozreli na dlhodobé pohyby cien ropy a striebra, videli by sme ich silnú previazanosť. Keď cena ropy rastie, rovnako rastie cena striebra.
Od roku 2000 sa cena ropy zvýšila z 19 dolárov na 110 dolárov v roku 2011. Od roku 2009 sme však boli svedkami finančnej krízy, ktorá tiež pomohla rastu ceny striebra. Investori totiž na burzách predávali akcie a nakupovali tzv. papierové striebro.
Počas finančnej krízy zažilo aj striebro svoju korekciu, ktorá však trvala len 7 mesiacov. Americký akciový index od júla 2007 do marca 2009 stratil až 52 % zo svojej hodnoty. Za rovnaký čas sa cena striebra znížila len o necelé 2 %. Potom sa spustilo tzv. kvantitatívne uvoľňovanie, o ktorom som písal tu: https://akosamatlepsie.sk/rastuce-dlhy-inflacia-zbrane-hromadneho-nicenia/
Striebro len reagovalo na novú situáciu, jeho cena prudko rástla a za 2,5 roka sa zvýšila o viac ako 400 %. Ak by sme v roku 2009 nakúpili striebro za 10 dolárov a v roku 2011 predali za cenu 40 dolárov, mali by sme štvornásobok vkladu.
Ak by sme však boli trpezlivejší a nakúpili už v roku 2003 (5 dolárov), v roku 2011 by sme získali až 8-násobok nášho pôvodného vkladu.
Len pre porovnanie, ak by sme v rovnakom intervale držali americké akcie, nezarobili by sme takmer nič. Čím viac sa pozeráme do histórie, tým viac vieme predpokladať, čo nám prinesie budúcnosť. Pri investícií do vzácnych kovov je však veľmi dôležité správne odhadnúť čas nákupu a predaja tak, aby sme na tom získali čo najviac. Tak ako investori v časoch neistoty striebro a zlato vyhľadávajú, tak ho po upokojení situácie postupne opúšťajú.
Čo sa udialo s cenou striebra následne?
Počas posledných 7 rokov klesla cena o 70 % na súčasných 14,50 dolárov (December 2018). Prečo sa to udialo? Čaká nás ešte ďalší prepad ceny?
Už niekoľko krát sme otestovali hranicu cca 14 dolárov, od ktorej sa cena vždy odrazila. Táto úroveň sa formuje už od konca roku 2014, čiže posledné 4 roky. Ťažbári sú na historických maximách ročnej produkcie, ktoré budú veľmi ťažko prekonávať. V priemysle je stabilný dopyt po striebre, ktorý bude pokračovať aj budúcnosti. Hovorí sa, že striebro je kovom tisícov použití a je len veľmi ťažko nahraditeľné. Ťažba je stále viac ekonomicky náročnejšia, pretože bohatšie a lacné zdroje striebra sa rýchlo vyčerpávajú. Cena striebra je aktuálne na úrovni nákladov na jeho produkciu, preto nepredpokladám ďalší pokles ceny, ak áno, tak to bude trvať veľmi krátko. Pokles nebol spôsobený nadbytkom produkcie, ani slabým dopytom v priemysle. Počas posledných 10 rokov každoročne dopyt prevyšuje ročnú produkciu striebra. Použila sa však veľká časť historických zásob striebra.
Ak budeme v ďalších rokoch držať a hromadiť striebro, máme šancu na krásne zhodnotenie, ochranu nášho majetku, ale aj šancu na rozprávkové zbohatnutie.
Čím menší trh, tým väčšia možnosť rastu
Predstavte si litrový pohár, v ktorom je 9 dcl vody. Tá voda predstavuje všetky peniaze existujúce na svete, či už vo fyzickej podobe, alebo ako nuly a jednotky zobrazené vo výpisoch virtuálnych účtov (zelený stĺpec – PENIAZE). Hodnota všetkých firiem sveta (červený stĺpec – AKCIE), ktoré sa obchodujú na burzách je približne 7 dcl vody. Hodnota svetového zlata je len desatinou hodnoty AKCIÍ, cca 0,75 dcl (žltý stĺpec – ZLATO). V grafe som pre porovnanie ešte zobrazil 500 najväčších firiem v USA (SP500) a hodnotu technologických gigantov, označovaných tiež pod skratkou FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netlifx, Google), presné čísla vidíte v grafe. A hodnota svetového striebra? Pri súčasných cenách je to asi 10 kvapiek vody. Keby sme tých 10 kvapiek nakvapkali do svetových akcií, zrejme by si to nikto ani nevšimol. Načo je nám dobré takéto porovnanie?
Peniaze, ktoré sa nachádzajú na svete len tak zo dňa na deň nezmiznú. Pri krachu jedného trhu sa len prelejú z jedných rúk, do rúk niekoho iného. Je veľmi pravdepodobné, že v najbližších rokoch odtečie z akcií určitá časť z ich súčasnej hodnoty. Pri svetových akciách dnes nie je reálne dosiahnuť zhodnotenie 100 %, nie je na to jednoducho vo svete dosť peňazí. Museli by sme sa zamerať na určitú časť trhu, ktorá má perspektívu rásť na úkor nejakej inej časti. Keby sme napríklad vedeli, že nové modely KIE prevalcujú konkurenciu a KIA ich dokáže predávať s veľkým ziskom, kúpa ich akcií bude veľmi výhodná. Ak však očakávame recesiu, od akcií radšej ruky preč, špeciálne od akcií automobiliek.
Čo by sa stalo s cenou striebra, ak sa investori zbavia 10 % akcií pri súčasných cenách, čo je zhruba 7 biliónov dolárov a za tieto peniaze by nakúpili všetko striebro sveta? Cena striebra by doslova vyletela do výšin. Teoreticky by to bolo 7,045 bilióna dolárov, čo by pri stave svetových rezerv znamenalo 2350 dolárov za uncu. Je to len naozaj veľmi zjednodušený prepočet, ktorý má ďaleko od reality. Chcel som však poukázať na obrovskú rastovú príležitosť, keď sa bavíme o investícií do striebra. Realita by bola ešte zaujímavejšia :).
Má striebro perspektívu opäť dosiahnuť predchádzajúci vrchol z roku 2011?
Striebro má šancu nielen dosiahnuť svoj predchádzajúci vrchol z roku 2011, ale ho aj výrazne prekonať. Na začiatku článku som uviedol odhad minimálneho zhodnotenia, ktoré od striebra očakávať v ďalších cca 3 rokoch. Potenciál striebra je však podstatne, podstatne väčší. Závisí to od nás investorov, od vývoja cien ropy, ale najmä od vývoja situácie vo svete.
Riziká vo svete sa hromadia ako huby po daždi:
- svetové akciové trhy zažívajú obrovské turbulencie,
- viaceré svetové banky sú na pokraji krachu,
- zväčšuje sa obchodné napätie medzi USA a zvyškom sveta,
- začínajú praskať realitné bubliny vo viacerých krajinách sveta (Austrália, Kanada, USA…),
- problémy s rastúcou potrebou ropy a jej vyčerpávajúcimi sa zdrojmi,
- zadlženie sveta dosahuje obludné rozmery, čo bráni ďalšiemu hospodárskemu rastu,
- všetky tieto symptómy môžu byť spúšťačom vojenských konfliktov.
Môže to dopadnúť rôzne, uvidíme, ktorý scenár sa naplní…
0.SLEPÝ SCENÁR: Všetko bude “super” ako doteraz, ceny nehnuteľností aj akcií budú ďalej rozumným tempom rásť, ľudia si budú ďalej požičiavať a zvyšovať svoju spotrebu.
Dôsledok pre striebro: cena bude stagnovať, alebo len mierne stúpať.
1.RUŽOVÝ SCENÁR: Ak sa nič vážne neudeje, tak ekonomický rozmach dosiahne v krátkom čase svoj vrchol (alebo čoskoro zistíme, že už sme ho dosiahli) a začneme sa pomaly preklápať do recesie. Produkcia ekonomiky začne pozvolne klesať, začnú sa zreálňovať ceny nehnuteľností, akcií, začnú sa znižovať ceny tovarov a služieb, stúpne nezamestnanosť.
Dôsledok pre striebro: môže sa naplniť 100% rast v horizonte 5 rokov.
2.REÁLNY SCENÁR: Do recesie sa neprehupneme pomaly, ale pekne zhurta, ako to už väčšinou pri recesiách chodí. Všetko naberie štandardne rýchly spád a určite prídu aj krachy ďalších bánk.
Býk sa škriabe hore schodmi dlhé roky, ale medvede padajú z okien 🙂
Dôsledok pre striebro: rozhodne dosiahneme 100 až 300 % rast maximálne do 3 rokov.
3.ČIERNY SCENÁR: Tentokrát to môže byť podstatne horšie ako v roku 2008. Svet je odvtedy podstatne viac zadlžený, problémy minulých kríz sa nevyriešili, len sa odložili na neskôr. Zvyšok sveta má už plné zuby nekonečného tlačenia ničím nekrytých amerických dolárov a keď sa krajiny razantne začnú zbavovať svojich dolárových aktív, položia USA doslova na kolená. Obchodné napätie sa tým ešte viac vyhrotí a v týchto prípadoch sa to vždy končí rovnako. Ťažko povedať, čo všetko sa môže udiať, ale rozhodne to nebude prechádzka ružovým sadom. V prípade tohto scenára je skutočne dobre byť pripravený na to najhoršie.
Dôsledok pre striebro: akcie a nehnuteľnosti budú ako vo výpredaji, dolár bude horieť ako fakľa, striebro vyletí do výšin.
Aký je náš odhad pravdepodonosti jednotlivých scenárov?
č.0 === 0,1 % |
č.1 === 9,9 % |
č. 2 === 65 % |
č. 3 === 25 % |
O čo opierame svoje odhady o raste ceny striebra?
Spoliehame sa na minulosť, ktorá už viac krát ukázala, ako sa svet správa vtedy, keď končí obdobie ekonomického rozmachu a prichádza obdobie poklesu. Momentálne však už nestojíme pred štandardnou recesiou na akú sme boli zvyknutí v posledných desaťročiach. Pomaly sa blíži koniec veľkého ekonomického cyklu a svet stojí na prahu veľkých zmien. Prírodné zdroje sa vyčerpávajú, životné prostredie je zdevastované ako nikdy predtým, posledné desaťročia doslova humpľujeme našu planétu za cieľom hromadenia moci a bohatstva úzkej skupiny ľudí. Už o niekoľko rokov budeme musieť riešiť podstatne závažnejšie problémy ako je pokles HDP, rast dlhu, či vývoj nezamestnanosti. Na planéte už je veľmi málo ľudí, ktorí zažili vojnové a medzivojnové obdobie minulého storočia. O to bolestnejšie to zasiahne miliardy ľudí, ktorí si žijú život vo svojej malej bublinke a od svitu do mrku pracujú ako včeličky, aby uživili rodinu, získali povýšenie v práci, vysnené bývanie, alebo materiálne statky. Chcel by som veriť, že bude všetko v poriadku a nič vážne nás nečaká hoci aj ďalších 50 rokov. Môj sedliacky rozum mi to však nechce dovoliť. Dúfam, že sa mýlim a čaká nás len ďalšia „bežná“ recesia. Ak to však bude inak, budeme na to všetci pripravení a hádam budeme mať to povestné šťastie, ktoré by tým pripraveným malo priať.
ZÁVEREČNÉ ZHRNUTIE
Ďalšia kríza je pred dverami a riziká, že bude ešte vážnejšia ako tá posledná v roku 2008, sú veľmi veľké. Akciové trhy sa posledných 6 mesiacov otriasajú v základoch, bubliny na trhu nehnuteľností začínajú praskať vo viacerých kútoch sveta.
Páni z Wall Street budú musieť prísť na riešenie veľkej dilemy, čo robiť s býkom, ktorého dotiahli až na vrchol “Mount Everestu” tak, aby si to bežní investori nevšimli.
Naše investície v akciách (vrátane úspor v II. pilieri) sú ohrozené, naše vklady v bankách ešte viac. Životné úspory skryté pod vankúšom budú znehodnotené čerstvo vytlačenými bankovkami centrálnych bánk. Takmer žiadne z problémov minulej krízy sa totiž nevyriešili, navyše sa hromadia ďalšie. V takýchto časoch je dobre investovať do niečoho, čo si uchová hodnotu, v ideálnom prípade svoju hodnotu zvýši.
Podľa nášho názoru je veľmi správny čas na investovanie do striebra. Jeho cena je blízka produkčným nákladom, podzemné zásoby sú stále ťažšie vyťažiteľné, dopyt v priemysle veľmi silný a bude to tak pokračovať aj v ďalších rokoch. Strieborné rezervy tvoria len malý zlomok hodnoty nafúknutých svetových akciových trhov, čo robí túto investíciou ešte zaujímavejšou. Podobné príležitosti neprichádzajú často a najlepšie na tom je to, že existuje takmer nulové riziko, že by táto investícia bola v ďalších rokoch stratová.
V prípade ďalších otázok, nejasností, alebo nápadov na ďalšie články nás neváhajte kontaktovať. Veľmi radi aj Vám poradíme, ako ochrániť a zvýšiť hodnotu Vášho majetku počas ťažkých časov, ktoré nás čakajú. Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho ďalej svojim priateľom, aby sa čo najviac ľudí dostalo k týmto cenným informáciám. Ak sa totiž o vhodnosti investície do striebra začnete dozvedať z masových médií, už bude pravdepodobne neskoro.
Ďakujeme za Vašu priazeň a podporu.
Máte nejaké otázky, alebo sa chcete poradiť? Pošlite nám správu vyplnením krátkeho formulára: