Nazývajú ju jednoducho zvyšovanie cien. „Vďaka“ nej majú peniaze stále menšiu a menšiu hodnotu. Infláciu do veľkej miery spôsobujú peniaze samotné, alebo jednoducho povedané: Čím viac peňazí je vo svete, tým vyššie sú ceny tovarov a služieb.

V súčasnom svete sú takmer všetky krajiny extrémne zadĺžené, každý rok minú viac peňazí, ako vyberú od ľudí na daniach. Keďže im stále rastie ich dlh, potrebujú vyberať viac a viac peňazí na daniach, inak by smerovali k bankrotu. Keď vytlačia nové peniaze, zvyšuje to ceny, ale aj platy zamestnancov. Automaticky tak štáty získavajú viac peňazí na daniach. Nemusí to byť zlé, pokiaľ by platy rástli rýchlejšie ako ceny a zároveň v súlade s rastom produktivity práce. Tomuto sa však budem detailnejšie venovať v niektorom z iných článkov. Dnes sa budem snažiť upozorniť na to, čo zvyšovanie cien spôsobuje.

Štáty a centrálne banky nám stále nahovárajú, že inflácia je potrebná a veľmi dôležitá na to, aby sme sa mali stále lepšie.

V skutočnosti je však nevyhnutná preto, aby si mohli naďalej beztrestne hromadiť ďalšie dlhy. Pretože kým budú ceny rásť (rozumným tempom), dovtedy ich hra bude fungovať a bude to vyzerať, že sa máme ako nikdy predtým.

Z toho vyplýva, že budú robiť všetko čo bude v ich silách, aby ceny stále rástli. Ak sa im to nebude dariť, budú tlačiť o to viac peňazí a úroky znižovať ešte nižšie, dokonca aj pod nulu. V posledných rokoch sme boli svedkami toho, že úroky na hypotékach boli nižšie ako rast cien.

Dlhodobo udržiavané nízke úroky sú veľmi dôležité na to, aby lákali ľudí požičiavať si peniaze. Možno si to málokto uvedomuje, ale sme to sčasti aj my, kto v konečnom dôsledku rozhoduje o tom, či ekonomika bude rásť, alebo nie a rovnako rozhodujeme o tom, či sa ceny zvyšovať budú, alebo nie. Tie nízke úroky sú veľmi lákavé a nabádajú nás, aby sme nešetrili a radšej si peniaze požičali a kúpili si tak všetko čo chceme, a to najlepšie hneď. Dočasne to funguje, má to však malý háčik. Požičať si môžeme len toľko, koľko neskôr dokážeme splácať.

Nízke úroky účinkujú na ľudí len dovtedy, kým ich celkový dlh nie je príliš vysoký.

V uvedenom grafe je zobrazená výška dlhu domácností voči ich príjmom. Ekonomiky sa začali prepadať v roku 2009, kedy už ľudia neboli schopní splácať svoje hypotéky, čím spôsobili hypotekárnu krízu a obrovské problémy bánk, ktoré pretrvávajú až dodnes. Dlhy boli najvyššie v roku 2010, odvtedy stále klesali (POZOR! : len voči príjmom domácností). Bolo to spôsobené čiastočne tým, že ľudia boli prinútení šetriť, už si jednoducho nemohli požičať viac. Zároveň sa však báli, konkrétne toho, že ich čakajú roky neistoty, báli sa o stratu zamestnania, strechy nad hlavou. Preto menej míňali a šetrili na zlé časy.

Dlhy domácností klesali, ekonomiky napriek tomu rástli

Napriek tomu, že domácnosti počas posledných 8 rokov znižovali svoj dlh, ekonomiky sveta rástli. Zaujímavé, však? Tento svet je akýsi zvláštny, poučky z ekonomických učebníc v týchto časoch prestávajú fungovať. Ľudia prestávajú míňať, no ekonomiky rastú. Ako je to možné?

Tu sa dostávame k tomu, čo je skutočným štartérom zvyšovania cien a ekonomického rastu dosahovaného v posledných 7-8 rokoch. Ak sa ľudia, alebo inak povedané domácnosti, odhodlajú šetriť a prestanú míňať toľko čo dovtedy, potom nastupujú vlády s podporou centrálnych bánk. Nazývajú to úžasne, KVANTITATÍVNE UVOĽŇOVANIE. Ak by sa to volalo napríklad: „OKRÁDANIE NÁS A NAŠICH DETÍ“, zrejme by  sa nad tým ľudia pozastavovali trošku viac a možno by tomu aj viac rozumeli. Účel však svätí prostriedky, ekonomiky rástli, zároveň však muselo rásť aj niečo iné. Centrálne banky tlačili peniaze, ktoré požičali krajinám, kde pôsobia. Tie peniaze boli naliate do firiem, bánk a boli tiež použité na plátanie rozpočtových dier jednotlivých krajín. Rástol DLH.

Za posledných 10 rokov banky vytlačili viac ako 10 000 000 000 000 DOLÁROV!

Vlády a jednotlivé krajiny sa rozhodli míňať podstatne viac, čo bolo spôsobené tým, že ľudia/domácnosti začali šetriť. Tento chorý systém, ktorého udržateľnosť vyžaduje hromadenie ďalších dlhov, viedol k neskutočnému nárastu celkového svetového dlhu za posledné desaťročia. Ešte nikdy sme si nežili tak vysoko nad svoje možnosti, ako je tomu dnes. Celkový dlh sveta (najväčších krajín sveta) sa za posledných 25 rokov zvýšil 5-násobne! Tieto dlhy jedného dňa budú musieť byť splatené, alebo odpustené. Obe možnosti budú pre ľudstvo bolestivé. Jedna ľudová múdrosť hovorí, že keď prídu zlé časy, z miliardárov budú milionári, ale z bežných ľudí budú bezdomovci. Skôr, či neskôr to príde a je dobré sa na to pripraviť.

Čím ďalej sa pozrieme do minulosti, tým viac budeme schopní predpovedať budúcnosť.

Kam z konope, začať platiť za svoje dlhy, alebo hromadiť ďalšie?

Sú dve cesty, ako sa toho dlhu môžeme zbaviť, jedna cesta je cestou do pekla. Tá druhá je veľmi strastiplná, dlhá, zároveň bolestivá. Najhoršie je, že obe cesty koniec koncov vedú k rovnakému výsledku, akurát tá prvá tam vedie takou menšou okľukou. Tá prvá je cesta inflácie a nekonečnej tvorby nového dlhu. Čím skôr si uvedomíme, že táto cesta je slepá, tým lepšie pre ľudstvo. Druhá cesta je cestou splácania dlhov, táto býva spojená s rastúcou nezamestnanosťou, uťahovaním opaskov, rastúcou chudobou, sociálnymi nepokojmi, vojnami. Odpoveďou na to, ktorú cestu si svet zvolil je pohľad na rast cien za posledných 20 rokov. Zobrazuje to Európu, platí to však rovnako pre celý svet.

Svet si zvolil cestu hromadenia dlhov = tlačenia peňazí = znehodnocovaniu peňazí = rastu cien

Ceny rastú každým rokom, z miliónov sú miliardy, z miliárd bilióny. Čo stálo pred 20 rokmi pár halierov, dnes stojí pár eur. Čo stál pozemok, alebo dom za socializmu, za to si dnes pomaly nekúpime ani televízor. Situácia je vážna, ale bude ešte horšie. V tomto naozaj platia múdrosti našich rodičov a starých rodičov typu: „dobre už bolo“. Oficiálne štatistiky síce hovoria o tom, že si z výplaty môžeme kúpiť o niečo viac ako za socializmu, realita je však niekde inde a ľudia to veľmi dobre vedia.

V polovici roka 2018 priemerná mzda dosiahla prvý krát 1000 €. V čistom je to cca 760 €. Je to len jednoduchý priemer, ak sa pozrieme na skutočnú realitu slovákov, bude to menej ako 700 € v čistom. A perlička na záver, ak z tohto priemeru odčleníme Bratislavský kraj, zvyšok Slovenska zarobí v čistom približne 600 €. Je to veľa…? Málo…? Na to si už každý môže odpovedať sám.

Ak stojí priemerný 3 izbový byt v krajskom meste 90 000 až 95 000 €, hypotéka + nájom + platby energií Vám zhltnú celý Váš plat.

Čo sa to vlastne vo svete deje?

 • Európske domácnosti sú extrémne zadĺžené a snažia sa znižovať svoj dlh.
 • Európske domácnosti starnú a začínajú menej míňať
 • Počet obyvateľov Európy začína pomaly klesať
 • Ekonomika prestáva rásť, čo desí Európsku centrálnu banku
 • Európskej centrálnej banke sa nedarí dosiahnuť taký rast ekonomiky a naštartovať zvyšovanie cien, ktoré by jej umožňovalo zvýšiť hlavný úrok (t.j. EURIBOR).
 • Lacné peniaze vytvorili obrovskú bublinu, nafúknuté sú akciové trhy, dlhopisové trhy, ako aj ceny nehnuteľností.
 • Európa sa stáva závislou od nízkeho úroku, asi ako vážne chorý pacient od liekov.
 • Časovaná bomba tiká, ak sa Európa prehupne do recesie, ľudia začnú mať obavy z budúcnosti, začnú ešte viac šetriť, firmám klesať zisky, akciové trhy začnú padať, firmy prepúšťať, ľudia krachovať, štátom klesnú príjmy z daní, stúpnu výdavky na sociálne dávky a podporu klesajúcej ekonomiky.
 • Počas hypotekárnej krízy to bola najmä Čína, ktorá pomohla naštartovať svetovú ekonomiku, dnes už sú extrémne zadlžení aj tam.
 • Tentokrát pomôže z tejto šlamastiky len bolestné uťahovanie opaskov.
 • Ak to však vrchnosť nepochopí, hrozí nám nekontrolovaná inflácia a možno aj kolaps finančného systému.

Vyhliadky naozaj nie sú dobré. Problémy, ktoré vyvolali posledné krízy neboli odstránené. Vlády sa rozhodli, že sa za tieto chyby bude platiť až neskôr. Zápalná šnúrka už pomaličky horí a dôsledky budú katastrofálne. Veľa ľudí bude trpieť, príde o prácu, strechu nad hlavou. V skutočnosti si takmer nikto nevie predstaviť, ako zlé to v skutočnosti môže byť, pretože tak vážnu situáciu sme tu už veľmi dávno nemali. A možno ešte nikdy. To sa uvidí až časom. Využite naše skúsenosti vo svoj prospech a ochráňte sa proti krachu trhov, proti znehodnoteniu Vašich úspor a majetku. Ochráňte svoju rodinu, aby Vás kríza postihla len minimálne, alebo dokonca na kríze získajte. Nechoďte s davom a zaujímajte sa o realitu, ktorú sme Vám týmto článkom ukázali. Sme tu pre Vás, aby ste sa mali lepšie, naozaj lepšie. Nielen vyjadreniami politikov o tom, ako sa našej ekonomike darí, ako nám rastú mzdy, či ako sa o nás v budúcnosti postarajú. Z toho sa bohužiaľ naše deti nenajedia. My sa spoliehame len na vlastný sedliacky rozum a odporúčame tak robiť aj Vám. Veľmi Vám v tom držíme palce.

Máte nejaké otázky, alebo sa chcete poradiť? Pošlite nám správu vyplnením krátkeho formulára: