Nebojte sa investovania!

Častokrát sa stretávam s tvrdením, že investovanie je rizikové, hrozí že prídem o všetko, vôbec nič nemám garantované, ja nemám rád riziko, keď som si raz zobral úver, tak som celú noc nespal a ráno som ho musel ísť splatiť, je to veľmi rizikové investovať, zadlžovať sa… a tak ďalej… .

Mnoho ľudí sa všeobecne bojí vecí a aktivít, ktoré prekračujú ich pomyslenú komfortnú zónu, boja sa skúsiť čokoľvek nové, zažiť niečo nepoznané, boja sa že urobia nesprávny krok, urobia chybu, resp. omyl, ktorý upozorní na ich nedokonalosť, alebo neodbornosť. Nie je to nič neobvyklé.

Od malička nás vzdelávací systém viedol k tomu, aby sme nespôsobovali problémy, nevytŕčali z radu, každá výrazná neposlušnosť sa exemplárne trestala.

Výsledkom tohto vzdelávacieho systému, čo platí pre drvivú väčšinu jeho absolventov, sú poslušní, pracovití, nekonfliktní a zodpovední zamestnanci. V tomto systéme však vyrastali aj problémoví jedinci, možno má mnoho z Vás podobnú skúsenosť, že „konfliktní“ spolužiaci síce neboli tak usilovní študenti, možno ani neštudovali na Vysokej škole, niektorí možno ani nezmaturovali, to však vôbec neznamená, že v živote nie sú úspešní. Mnoho z nich je šikovných obchodníkov, živnostníkov, či vlastníkov súkromných firiem. Pýtate sa ako sa im to podarilo? Ako je to možné, že uspeli, keď mali napríklad na vysvedčení samé štvorky? Nebáli sa riskovať, vo svete totiž veľmi dobre platí staré známe anglické príslovie (kto nič neriskuje, nič nezíska).

Mnoho ľudí sa bojí verejne prezentovať svoj názor, vyjednávať zľavu v predajni oblečenia, či elektroniky, vyjednávať so šéfom o výške platu, skúsiť ísť na dovolenku len tak naslepo, či do poslednej chvíle vyčkávať na najvýhodnejší last-minute. Všetky vyššie uvedené prípady nemusia vôbec spĺňať definíciu slova riskovanie, čo je podľa synonymického slovníka nasledovné: „ľahkomyseľne sa vystavovať nebezpečenstvu, hazardovať, zahrávať sa, fraz. postaviť všetko na jednu kartu.“

Neriskovať v skutočnosti môže  pre mnohých znamenať nevyskúšať nič nepoznané, neoverené, neisté, resp. s nejasným výsledkom. Za riskantné sa môže považovať v extrémnom prípade všetko, čoho výsledok nie je možné spoľahlivo predpovedať. Mnoho z týchto názorov máme akoby vrytých do nášho pomyselného „DNA“, bránia nám racionálne uvažovať a rozhodovať sa pre lepšiu alternatívu vyhodnotenú na základe reálnych faktov, nie domnienok, či zaužívaných zvykov a poloprávd.
Aby som sa však vrátil späť k podstate tohto článku, položím si otázku:

Čo je vlastne investovanie?

V princípe ide o použitie peňazí za účelom dosiahnutia zisku. Zjednodušene uvažujme, že zisk je to čo prevýši naše náklady, ideálne tiež infláciu. Preto za investovanie nie je možné považovať sporenie, ktoré nás nechráni ani proti inflácií.

Jediná ochrana sporenia spočíva v tom, že máme peniaze mimo vlastného domu, nemôžu nám teda zhorieť, či napáchnuť z našich ponožiek.

Podľa môjho názoru, veľká výhoda sporenia spočíva v dostupnosti finančných prostriedkov v ňom uložených. Sporenie je niečo ako bezpečný prístav počas búrky na otvorenom mori. Jeden múdry priateľ raz povedal, že žiadny produkt nie je zlý, podstatné je aby nám jeho využívanie dávalo v konkrétnom čase určitý zmysel. Aj milión EUR na bežnom účte teda v určitom prípade môže dávať zmysel. Správny investor čaká na výhodné príležitosti a investuje v správny čas, aby tak dosiahol maximálny zisk. Preto je niekedy vhodné mať určitý čas peniaze okamžite dostupné v hotovosti, alebo na bežnom účte. Ak sa chceme mať v živote lepšie, v žiadnom prípade sa nám nemôže stať, aby sme naše peniaze dlhodobo mali doma v ponožke, na bežnom účte, či na akomkoľvek bankovom sporiacom produkte.

Vysvetlenie je jednoduché. Každý z nás dobre vie, že za 100 eur si pred pár rokmi kúpil podstatne viac ako dnes. Rast cien spôsobuje, že naše peniaze sa v čase znehodnocujú. Ak by sme napríklad 100 dolárov nechali v ponožke približne pre 25 rokmi, dnes sú takmer bezcenné, nekúpime si za ne ani zlomok toho, čo pred 25 rokmi.

Ak sme si v roku 1989 nakúpili na Slovensku potraviny (vtedy ešte Československu)  za 100 korún, dnes by sme na to potrebovali asi 775 korún (resp. viac ako 25 eur). Inflácia doslova zožiera Vaše úspory zaživa.

Človek obávajúci sa akýchkoľvek nástrah a neurčitosti radšej berie vrabca v hrsti, neverí v dosiahnuteľnosť holuba na streche. Tento človek si väčšinou neuvedomuje jednu dôležitú vec, podstupuje v podstate mimoriadne veľké riziko, blížiace sa až k hranici určitosti, že nikdy nedosiahne nič mimoriadne, žiadny vyšší zisk, bude len priemerný, ako väčšina ostatných.

Ak sa chcete mať v živote lepšie, na tomto webe nájdete mnoho užitočných informácií, ako sa postupnými krokmi dopracovať k finančnej slobode. Na dosiahnutie slobody je potrebné, aby ste investovali. Pri investovaní je nevyhnutné zohľadniť zvolený časový horizont, aby sme dokázali dostať pod kontrolu možné odchýlky od želaného výsledku, t.j. minimalizovať trhové riziko. Na to aby sme to dokázali, je dôležité mať pod kontrolou seba samého, svoje emócie, ktoré nás často intenzívne zvádzajú k neuváženým činom a rozhodnutiam. To platí vo všetkých sférach života, nielen vo financiách.

Investovanie vo svojej podstate nie je vôbec zložité, komplikuje ho len nedostatočná pripravenosť investorov. Tá môže spočívať v nedostatočných vedomostiach, skúsenostiach, trpezlivosti, či odvahe. Ľudia majú často tendenciu veci zbytočne komplikovať pretože neveria v pravdivosť jednoduchých zaužívaných postupov.

Prečo investovať?

Odpoveď na túto otázku nájdeme použitím jednoduchého príkladu. Zoberte si mladého človeka, ktorý dnes začína pracovať vo veku napríklad 24 rokov. Čaká ho odhadom minimálne 40 rokov do dosiahnutia dôchodkového veku. Krásna predstava však? Tento mladík dokáže z výplaty odložiť každý mesiac 50 eur. Pozrime sa na to, aký rozdiel urobí s jeho peniazmi investovanie vs. bankové sporenie vs. ponožkové sporenie, ak ceny rastú priemerne o 2%.

V grafe vidíte červenou farbou zobrazenú sumu vkladov, ktorá je pre všetky typy sporenia rovnaká (24 000 €). Žltou farbou je zobrazený stav Vášho účtu o 40 rokov, ktorý bude rovnaký ako vložená suma len v prípade ponožkového sporenia. Najdôležitejší je však zelený stĺpec, ktorý zobrazuje súčasnú hodnotu peňazí, to znamená, koľko by ste si dnes kúpili za Vaše našetrené peniaze. Ak o 40 rokov budete mať 131 240 €, kúpite si za to napríklad byt, ktorý dnes stojí 76 301 €. Z grafu však jednoznačne vidíte, čo môžete získať investovaním. Náš mladík bude mať na účte o 40 rokov viac ako 130 000 €, pričom vložil spolu len 24 000 €!

„Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia nedosiahnu po čom túžia, je ten, že majú viac výhovoriek ako odhodlania.“

Účelom tohto článku bolo podnietiť uvažovanie o skutočných dôvodoch, prečo sa niektorí ľudia obávajú investovania, alebo už majú s investovaním negatívne skúsenosti. V ďalších častiach sekcie investovanie sa budete mať možnosť dozvedieť mnoho užitočných tipov a praktických príkladov, ktoré poukážu na výhody investovania, ukážu Vám zaužívané postupy, ktoré dlhodobo umožňujú investorom zvyšovať hodnotu ich majetku.

Ak sa Vám dnešný článok páčil, lajkujte a zdieľajte ho ďalej svojim priateľom. Ak máte k článku akékoľvek otázky, som Vám k dispozícií mailom, telefonicky, alebo cez komentár pod článkom, prípadne na facebooku. Ďakujem za Vašu priazeň.