Na čo si dať pri investovaní do podielových fondov pozor? 

Dnes Vám prinášam druhú časť seriálu o investovaní. Prečo je investovanie dôležité som už opisoval v prvej časti seriálu. Ak nechceme, aby naše peniaze strácali hodnotu, musíme investovať. V tomto článku opisujem, čo všetko musíme zobrať do úvahy, aby sme si vybrali tie správne podielové fondy a aby nám tieto fondy aj dlhodobo nadštandardne zarábali. Nie je toho vôbec veľa a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ak zvládnete hneď prvý bod, máte tie najlepšie predpoklady byť v investovaní mimoriadne úspešní.

1. Zvládať svoje emócie

Čím viac by ste študovali finančné trhy, tým viac by ste si uvedomovali významnosť týchto slov. Ovládanie svojich emócií je dôležité vo všetkých sférach života, platí to aj vo financiách.

Ak dokážete v živote ovládať svoj hnev, využívať ponúkané príležitosti, bojovať so svojim strachom, prekonávať svoje obavy, poučiť sa na vlastných chybách a pritom vytrvať v dosahovaní cieľa, máte všetko na dosah.

Schopnosť ovládať svoje emócie tvorí prirodzené bariéry medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi. Ako to platí pri investovaní?

Vaša investícia Vám dokáže zarobiť aj 30 % za jediný rok. V ďalšom roku však dokáže klesnúť napríklad aj o 40 %. To sa môže stať, ak začnete investovať rok pred prasknutím bubliny, či vypuknutím krízy na finančnom trhu. Ak by ste nezvládli svoje emócie, pravdepodobne by ste po poklese 40 % svoju investíciu predali a nahnevaní by ste zanevreli na investovanie. Na opačnej strane emočného rebríčka by stál investor, ktorý by pri poklese 40 % začal investovať. Bolo by to v čase, keď v médiách budú prevažovať správy o pokračujúcich krachoch firiem, rastúcej nezamestnanosti a neistej budúcnosti. Takmer všetky fondy sú vtedy v tzv. červených číslach.

Predstavte si ten pocit, že investujete všetky svoje úspory, napríklad 10 000 € a po roku z nich máte len 6 000 €! Prísť za jeden rok o 4 000 €, to si vyžaduje skutočne pevné nervy, aby človek dokázal ovládnuť svoj hnev. Môže to trvať aj 5 rokov, kým získate späť svoje stratené peniaze. No to najlepšie, čo by ste mohli v investovaní urobiť, je počkať na výrazné poklesy trhov a investovať práve vtedy. Bolo by to vtedy, kedy Vás bude 9 z 10 ľudí považovať za blázna. Vôbec nič si z toho nerobte, bude to tak len preto, že 9 z 10 ľudí nedokáže svoje emócie kontrolovať tak dobre, ako VY.

Zaujíma Vás, ako týchto 9 z 10 ľudí pri investovaní uvažuje? Možno Vás pobaví nasledujúci graf

2. Kolísanie hodnoty investície v čase

Tento bod nadväzuje na zvládanie emócií z predchádzajúceho odseku. Podielové fondy investujú do akcií, dlhopisov a rôznych peňažných nástrojov po celom svete. V posledných desaťročiach sme boli svedkami mnohých svetových kríz sprevádzaných krachom a obrovskými problémami mnohých krajín, firiem, poisťovní, či bánk. Kolísanie hodnoty je bežná vec. Ak je v roku slabá úroda pšenice, cena pečiva v obchodoch bude rásť. Ak je naopak napríklad úroda jabĺk bohatá, na trhoch je ich prebytok. Pestovatelia potom musia znížiť cenu, aby svoju úrodu dokázali predať. Možno Vás to prekvapí, ale každá zmena hodnoty podielových fondov je príležitosťou pre vyšší zisk.

Ak sa naučíte zvládať svoje emócie, máte vyhraté a budete zarábať vtedy, keď budú ostatní plakať nad tým, o koľko peňazí prišli.

Oni budú nahnevaní lacno predávať, Vy budete s úsmevom na tvári spokojne nakupovať. Najvhodnejší čas na výrobu pretlaku a kečupu predsa nie je v zime, kedy sa rajčiny predávajú za 5-10 €/kg. Stačí pritom používať jednoduchý sedliacky rozum. Ak to dokážete, kolísanie hodnoty podielových fondov v čase bude Vašim obrovským tromfom v rukáve. Nič si nerobte so strašidelných správ v televízií, novinách či na internete. Je to koniec koncov vždy len jednoduchá matematika. Ak je dlhodobý priemerný výnos akcií za desiatky rokov blízky 8 %, vždy keď je to krátkodobo viac (napr. súčasný 5 ročný priemer je približne 15 %), znamená to, že je správny čas investíciu predávať a peniažky niekde na čas bezpečne ukryť.

3. Poplatky

Všetci sa v obchodoch pozeráme na to, koľko čo stojí. Každý s tým máme skúsenosť. Rovnako nás však tiež zaujíma, čo za svoje peniaze dostaneme. Porovnávame teda úžitkovú hodnotu (VALUE) a cenu tovaru, alebo služby (FEE). Bolo by zvláštne, ak by to bolo inak, napríklad že by sme v supermarkete do vozíka hádzali všetko len na základe ceny.

Cena podielových fondov sa vyjadruje pomocou rôznych poplatkov. Nie je až tak podstatné, aké rôzne poplatky existujú (štandardne sú v súlade so zákonom uverejňované v rámci tzv. KIID dokumentu, ktorý tvorí povinnú prílohu každého podielového fondu). Podstatné je, koľko nás to všetko spolu stojí. To sa vyjadruje prostredníctvom ukazovateľa TER. Obvykle to pri štandardných fondoch býva od 1 % do 2 % ročne. Je to cena, ktorú každý rok zaplatíte za to, že niekto za Vás pracuje na tom, aby ste mali viac peňazí.

Najhoršiu vec, ktorú môžete pri rozhodovaní o výbere podielového fondu urobiť, je pozerať sa len na výšku poplatkov.

Povedzme si to na jednoduchom príklade. Ak má výrobok čínskej značky cenu 10 €, vyzerá to byť výhodnejší obchod, ako napríklad výrobok od slovenského výrobcu za 20 €, však? To je kúpna cena, pri podielových fondoch sa vyjadruje ako vstupný poplatok. Potom potrebujeme naše výrobky časom priebežne servisovať. Servis čínskeho výrobku bude napríklad stáť 1 € ročne, slovenského až 2 € ročne (pri podielových fondoch sa to označuje ako priebežné poplatky). Stále sme sa však nebavili o hodnote jednotlivých výrobkov (tzv. VALUE na obrázku vyššie). Ak slovenský výrobok vydrží dlhšie, alebo dokáže vyrobiť viac za rovnaký čas, v konečnom zúčtovaní môže byť výhodnejší ako ten čínsky. Pri podielových fondoch sa to označuje ako výnos. O tom hovorí nasledujúca časť článku. Poplatky sú samozrejme veľmi dôležité, nebudeme predsa vyhadzovať peniaze len tak von oknom, musíme sa rozhodovať aj na základe kúpnej ceny a ceny servisu. Nie je to však len o poplatkoch. Najdôležitejšia hodnota je čistý výnos, to je hrubý výnos očistený o poplatky.

4. Historické výnosy

Pred tým, ako sa rozhodnete investovať do niektorého z podielových fondov, je nevyhnutné pozerať sa na to, ako sa mu v minulosti darilo. Nikto totiž nevie, ako sa bude vyvíjať jeho hodnota v budúcnosti, naozaj nikto. Na internete nájdete v rovnakom čase milión odporúčaní na investovanie, ale zároveň aj milión výstrah, že trhy skolabujú a príde kríza. Nezostáva nám preto nič iné, len sa orientovať podľa minulosti a v maximálnej možnej miere sa z nej poučiť.

Nestačí pritom pozerať na výnos za posledný rok, alebo posledných 3, či 5 rokov. Najlepší obraz o kvalite fondu získate, ak sa pozriete na jeho priemerný 10 ročný výnos. Ak fond existuje minimálne 10 rokov, je to dobrý základ pre posudzovanie kvality, spoľahlivosti a stability. Ak sa niekomu chystáte zveriť svoje peniaze, mal by vedieť preukázať, ako vie s nimi dlhodobo hospodáriť. Je to veľmi efektívna prvotná selekcia, ktorou dokážete oddeliť veľa pliev a máte väčšiu šancu nájsť tie najlepšie fondy. V rámci 10 ročného horizontu totiž trhy zažijú takmer vždy aj výraznejšie korekcie.  Ak Váš fond túto korekciu zažil a darilo sa mu nadpriemerne, je to optimálny kandidát do Vášho investičného portfólia.

Záver: Do akých fondov mám teda investovať?

Odpoveď je jednoduchá.

Investujte do veľkých a starých fondov od najväčších správcovských spoločností na svete, ktoré dlhodobo zhodnocujú Vaše peniaze nadpriemerne (lepšie ako trhový priemer).

 Ale o tom už viac v ďalšom článku. Ak sa Vám ten dnešný páčil, lajkujte a zdieľajte ho ďalej svojim priateľom. Ak máte k článku akékoľvek otázky, som Vám k dispozícií mailom, telefonicky, alebo cez komentár pod článkom, prípadne na facebooku. Ďakujem za Vašu priazeň.