Čo Vám prebleskne hlavou, keď sa povie slovko Vianoce? Vôňa ihličia, vianočné pesničky a koledy, fantastické jedlo, pečenie, zdobenie medovníkov, vzácny čas v kruhu najbližšej rodiny, o chvíľu je to opäť tu. Ja si väčšinou nostalgicky spomeniem na detstvo, školské prázdniny, stavanie snehových hradov, sánkovačky, hokejové pouličné turnaje, vzácny čas pri štedrovečernom stole, očakávanie darčekov, bezprostrednú detskú radosť. Keď sa na to pýtam ľudí vo svojom okolí, stále častejšie dostávam odpovede typu: „stres, naháňanie sa, vianočné reklamy, nákupy darčekov, upratovanie…“ a podobne. Nevytráca sa tak trochu to čaro Vianoc?

Začína sa nám posledný týždeň pred vianočnými sviatkami, pomaličky dokončujeme všetko dôležité v práci, aby sme mohli spokojne čerpať dovolenky a užívať si najkrajšie sviatky v roku.

Obchody plné ľudí, nákupné vozíky praskajú vo švíkoch, začína ošiaľ, opäť sú tu Vianoce 🙂

Kým sa všetci dopracujeme k tej pravej vianočnej atmosfére, čaká nás ešte kopec nákupov, cestovania, upratovania, a podobne. Chcel by som, aby sme si to všetko maximálne užili, aby sme boli usmiati, šťastní, plní radosti a pokoja, spolu patriční a šírili okolo seba len pozitívnu energiu. Preto som sa rozhodol napísať tento článok.

Odmietnime konzum

Rozpočet za Vianočné darčeky a stravu býva u priemernej slovenskej rodiny stovky eur.

Ak máte malé deti, možno ste už niekedy spozorovali, že tých darčekov dohromady začína byť akosi viac ako je potrebné. Aj keby kúpite svojmu dieťaťu len jeden darček, ďalší dostane od jedných starých rodičov, ďalších od druhých, zahanbiť sa nedajú ani súrodenci maminky a tatinka s rodinami. Razom tých darčekov máme 5, či 6. Ak však dostane naša malá ratolesť len dva darčeky od každého, dohromady už to máme 10-12 darčekov. To býva často problém aj rozbaliť, nieto ešte poriadne využiť. Ak sa to takto udeje aj na oslave narodenín a menín, za rok to môže byť pokojne aj 30 rôznych darčekov.  Možno už je na to neskoro a väčšinu Vianočných darčekov už máte nakúpených. No ak si tieto veci nechávate až na posledné predvianočné dni, skúsim Vás trošku inšpirovať. Možno sa tak dokážete zbaviť kopy stresu, získate čas na dôležitejšie veci ako je behanie po nákupných centrách, či internetových obchodoch, ušetríte peniaze a možno v konečnom dôsledku veľmi potešíte svojich najbližších. Skúsime to? Ak Vás to zaujalo, tak si najskôr každý sám za seba odpovedajte na tú najdôležitejšiu otázku.

Čo je na Vianociach najkrajšie?

Mne sa na Vianociach páči najviac to, že si všetci z rodiny nájdeme čas, ktorý trávime spolu, v príjemnej atmosfére. Myslím si, že ťažko nájdeme rodinku, ktorá by sa po celý rok ani raz nepohádala. Počas roka málokedy nájdeme čas, kedy dokážeme vypnúť, zastaviť sa a len tak si vychutnávať spoločný čas s našimi najbližšími. Každodenná realita, pracovné vyťaženie, stres, nedostatok peňazí, to všetko nám zapĺňa myseľ po celý rok. Počas Vianoc sa všetko to zlé snažíme hodiť za hlavu a vytvoríme si na pár dní úplne inú, oveľa krajšiu realitu. To sa mi na Vianociach páči najviac, je to ako krásny sen, z ktorého sa nikdy nechcem prebudiť. Keď si tak spätne čítam tento text, vyzerá to akoby Vianoce boli akousi virtuálnou realitou :).

Tento príjemne strávený čas je pre mňa tým najkrajším vianočným darčekom. Už len to spoločné pripravovanie štedrovečerného menu v sprievode obľúbenej vianočnej hudby, je úžasné. Tie neopakovateľné momenty, kedy sa akoby zastavil čas, to sú spomienky, ktoré si budem pripomínať celý život. Vďaka rodine mojej manželky som dostal možnosť okúsiť atmosféru Vianoc, akú som nezažil po celý svoj život. Spievanie kolied v kruhu 20-tich členov rodiny, ktorí sa v tento magický večer usadia za jedným stolom, to sú moje najsilnejšie dojmy z Vianoc.

Nerobte si starosti s darčekmi, veď tie sú úplne nepodstatné.

To najkrajšie čo môžete svojim blízkym podarovať ste Vy samotní, v tej najlepšej verzii so starosťami odhodenými za hlavu, úsmevom na tvári a samozrejme dobrou náladou.

Ale ak už niečo chcete darovať, skúste niečo netradičné, niečo do čoho vložíte viac ako len peniaze.

Darujte svojim blízkym to, čo sa nedá kúpiť

Rozmýšľal som nad tým, čo také by mohlo ľudí potešiť, čo by bolo originálne a nestálo by to takmer nič. Snažil som sa nejaké tipy vypátrať na internete, zopár inšpirácií prikladám v texte. Ak Vás napadne niečo iné, alebo už máte overené vlastné výnimočné darčeky, ktoré sa nedajú kúpiť, budem rád, ak sa o ne podelíte, či už v komentároch pod článkom, prípadne na sociálnych sieťach.

  1. Darujte najbližším Vašu pozornosť a úprimný záujem

Najmä deti zvyknú byť zasypané rôznymi darmi, ktoré veľmi dobre pomáhajú odbremeniť ich rodičov. Typickými príkladmi takýchto darov sú tablety, videohry, smartfóny,.. atď. Deti tieto dary určite docenia a najradšej by sa s podobnými hračkami hrali neustále. Pre ich zdravý vývoj je však nevyhnutné, aby bol čas na hranie s týmito hračkami striktne obmedzený. Oveľa vzácnejšie by boli spoločenské hry, pri ktorých by bola nevyhnutná Vaša spoluúčasť. Skvelé sú kartové hry, hlavolamy, mikado, puzzle, či rôzne skladačky. Mnohé z nich určite nájdete aj založené niekde v skrini. Stačí ich len vypátrať, zabaliť a máte exkluzívny darček, ktorý nič nestojí. Už ste počuli o rotácií hračiek medzi kamarátmi? Opýtajte sa svojich známych, či náhodou nenájdu nejaké staršie hry, ktoré už nepoužívajú. Ak by Vám to prišlo trápne darovať niečo, čo bolo zadarmo, alebo už darované, skúste k tomu napríklad vymyslieť nejaké exkluzívne hand-made balenie, alebo ten darček nejako vylepšiť. Niečo zaujímavé určite nájdete aj tu:

https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/3582/10-najoblubenejsich-spolocenskych-hier

  1. Darujte svoj vlastný čas

Čas je po zdraví a láske hádam to najcennejšie, čo v živote máme. Ak niekomu pod vianočný stromček darujete Váš čas, nemám tým na mysli, že celý budúci rok bude chodiť namiesto Vás do práce. Stačí keď to zabalíte do malej dávky kreativity a vznikne vtipný darček. Vytvorte si zoznam aktivít, ktoré ste ochotní s obdarovanými absolvovať, prípadne vymyslite službičky, ktoré by ich rozhodne potešili. Môžete priamo vymyslieť aktivity ušité pre jednotlivých členov rodiny, prípadne kamarátov. Jednotlivé aktivity môžete napísať na papier a vložiť do nejakej ozdôbky na stromček (napríklad roztváracia vianočná guľa). A je to hotovo. Alebo do toho môžete vložiť ešte viac kreativity a vytvoriť lotériu, v ktorej si členovia rodiny budú Vaše darčeky žrebovať. Môžete na to použiť napríklad tento skvelý postup na výrobu vlastných stieracích žrebov:

https://www.kreativita.info/navod-na-stieracie-zreby/

Aké aktivity by to mohli byť? Čo tak napríklad: umývanie riadu po štedrej večeri, exkluzívna 30 minútová masáž chrbta, žehlenie po kompletnom víkendovom praní, umytie okien v plavkách, alebo v sexi zástere, výstup na Kriváň, ukážka Vašej zbierky motýľov, hodinový kurz plávania/bežkovania/korčuľovania…, navarenie večere pre celú rodinu, zorganizovanie výletu, či víkendovej chaty, pozvanie na kávu/vínko/pivko, bicyklový výlet, pozvánka ísť si spolu zabehať/zacvičiť, zájsť spolu do kina, na jogu, požičať auto, bicykel, motorku…, požičať, alebo postrážiť deti, zájsť na futbal, do divadla…., opäť takmer nekonečno možností. Navrhnite ďalšie a radi ich doplníme :).

Zopár tipov na jednoduché hry, ktoré poznajú všetci:

https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/3541/hry-na-ktore-potrebujete-len-papier-a-pero-poznaju-ich-vase-deti

  1. Vyrobte svoj darček

Čo môže byť milšie, ako vlastnoručne vyrobený darček? Úmyselne som nenapísal slovko krajšie, lebo v mojom prípade by to mohlo byť príliš odvážne tvrdenie. Vyrábať môžete vlastné ozdoby na stromček, kresby, špeciálny zápisník, fotorámček, ozdôbky z papiera, vlny, starých ponožiek, krabičiek, starých kníh, keramiky, zaváraninových pohárov, sviečok, kochlíkov, môžete napísať list, vyrobiť fotoknihu, fotokoláž, spoločenskú hru, karty, pexeso s vlastnými fotkami, mapu pokladu,…., možností je veeľmi veľa.

Tu nájdete zopár tipov na kreatívne výtvory, na ktoré Vám často postačujú nepotrebné veci, alebo zvyšky z domácnosti:

https://www.kreativita.info/diy-napady-navody/darceky/

alebo ďalšie tu:

https://eduworld.sk/cd/hanka-herinkova/4298/10-tipov-na-rucne-vyrobene-vianocne-darceky

  1. Pokúste sa s každým dobre vychádzať, nielen počas Vianoc

Sme akí sme, každý z nás je iný a niečím jedinečný. Vieme o svojich silných aj slabých stránkach, rovnako dobre poznáme svojich najbližších. Vianoce sú krásne najmä preto, že počas nich dokážeme viac rešpektovať svojich najbližších, sme pozornejší, milší, starostlivejší…, sme proste takí, akí by sme mali byť. Osobne si myslím, že ten najkrajší darček na svete, ktorý by sme mohli svojim najbližším podarovať, by bol ten, keby sme takí dokázali byť po celý rok. Aj na vlastnej koži viem, že darovať niečo také je veľmi ťažké, azda až nemožné. Preto radšej niečo podobné nepíšme na papier, ani to nikomu nesľubujme, jednoducho sa to snažme robiť.

  1. Pomáhajte viac, ako zvyčajne

Každý vykonaný dobrý skutok, nezištná pomoc, či malá láskavosť človeka veľmi poteší. Ak chceme takéto veci zažívať často na vlastnej koži, začnime najskôr s tým rozdávaním a časom to začneme akoby gravitačne priťahovať na seba. Viem, že každý má dosť svojich povinností a starostí, no čím viac sa do nich uzatvárame, tým viac zostávame odkázaní len sami na seba. V minulosti bolo bežné pomáhať si takmer vo všetkom, ľudia boli viac vo fyzickom kontakte a tým mali k sebe akosi bližšie. Pokúsme sa menej vyhovárať na nedostatok času, či pracovnú vyťaženosť. Vyskúšajme to aspoň na nejaký čas a pozitívne výsledky sa určite dostavia. Už len mierne zvýšený záujem poteší všetkých okolo nás a potom sa nám to všetko krásne vráti niekde inde. Vianoce sú na to tým najvhodnejším obdobím, lebo aspoň na chvíľku máme pocit, že toho času máme dostatok :).

  1. Rozdávajte úsmev

Je to úplne zadarmo, neoberá Vás to o Váš vzácny čas, poteší to všetkých ľudí, s ktorými prídete do styku a je to neskutočne nákazlivé. Ak na to nie ste príliš zvyknutí, radšej si to vopred naplánujte doma pred zrkadlom, aby to ľudia prijali tým správnym spôsobom. Zlá nálada a nervozita sa šíri veľmi ľahko a málokto má schopnosť takto nastavených ľudí zabrzdiť širokým úsmevom, jemným žartíkom, či povzbudením. Aj Vás už niekto podobne naladený dokázal „nakaziť“? Vyskúšajte to a budete šokovaní, akú výbornú odozvu získate, koľkým ľuďom vylepšíte zle rozbehnutý deň a pozdvihnete náladu. Ak chcete, aby k Vám boli ľudia milí a ústretoví, usmievajte sa na nich a buďte milí a ústretoví :).

Veľmi by som si želal, aby sme sa počas celého roka správali rovnako, ako na Vianoce. Aby sme si oveľa viac vážili to, že máme rodinu, deti, priateľov, že sme zdraví a máme okolo seba ľudí, ktorým na nás záleží. Aby sme si na svojich blízkych našli toľko času a pozornosti, koľko si zaslúžia. Aby sme sa k druhým správali presne tak, ako chceme aby sa správali k nám. Možno by sa tak zo všetkých všedných dní, ktoré prežívame počas celého roka, mohli stať oveľa krajšie dni, takmer až sviatočné. Začnime s tým už tieto Vianoce. Nezasypávajme svojich blízkych a svoje deti konzumnými darmi. Tie im totiž nevytvoria spomienky, na ktoré si budú pamätať celý život.

Darujme im seba a svoj vzácny čas, darujme im svoj úsmev a radosť. Darujme im tie najkrajšie Vianoce