Je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi, tvorí 70 % ľudského tela. Voda pokrýva viac ako 70% plochy planéty, z toho však len 3 % tvorí sladká voda. Tá sa nenachádza iba v podzemných vodách, jazerách a riekach, ale aj v ľadovcoch, trvalej snehovej pokrývke, v zemine, ako vlhkosť, či v atmosfére. Pre ľudí to znamená, že môžu využívať iba 0,3 percenta všetkej vody na Zemi.

Kvalita vody na Slovensku

Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 mil. obyvateľov. Na prvý pohľad žiadny problém.

Na Slovensku z 80% používame vodu z podzemných zdrojov, ktoré sú mimoriadne kvalitné, platí to však najmä pre západné Slovensko. Zvyšných 20% sa získava z povrchových tokov, z vodných nádrží, alebo priamo z riek. Kvalita vody na Žitnom ostrove je tak vysoká, že ju stačí vyčerpať, nachlórovať a okamžite je vhodná na priamu konzumáciu. Naopak, až takmer 80 % vody z vlastných studní nie je vhodná na priamu konzumáciu. Vody teda máme u nás dosť a málokto si uvedomuje, aké obrovské šťastie máme.

Ako je to vo svete?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nemá priamy prístup k pitnej vode až 1,1 miliardy ľudí.

Kapské mesto sa rýchlo blíži ku momentu, ktorý je tiež označovaný za Deň Nula. Bude to práve ten moment, kedy sa mestu, v ktorom žijú takmer 4 milióny ľudí, minie pitná voda.

Colorado je rieka (povodie rieky zaberá plochu až 637 000 km²), ktorá kedysi siahala cez štyri americké štáty až do Mexika predtým, ako sa vylievala do Kalifornského zálivu. Dnes tam už bohužiaľ rieka nedosiahne. Zásobuje aj Los Angeles, či Las Vegas.

Aralské jazero bolo kedysi veľké jazero (66 458 km²), no teraz tam nájdete iba kaluže vody.

Podľa Organizácie Spojených národov stratilo Čadské jazero (pôvodne 26 000 km²), až 95 percent svojho objemu, a to v období rokov 1963-1998. V rokoch 1908 a 1984 takmer vyschlo.

Obavy, že Mŕtve more raz úplne zmizne, sú opodstatnené, pretože jeho hladina ročne klesá až o jeden meter! Niektoré negatívne predpovede odhadujú, že už v roku 2050 môže byť Mŕtve more iba minulosť!

Takmer 7000 km dlhý Níl sa rozlieha na ploche milión km2 a poskytuje zdroj pitnej vody pre viac ako 300 miliónov ľudí. Ich počet stále rastie a zároveň sa predlžujú obdobia sucha. Egypt hrozí Etiópií vojnovým konfliktom kvôli stavbe vodnej elektrárne, ktorá v najbližších 5 rokoch môže spôsobiť výrazné obmedzenie prietoku rieky.

V krátkom čase sa nedostatok vody prejaví aj na iných územiach. Zapríčiňujú to klimatické zmeny, ľudská aktivita a nárast populácie. Voda sa stala najcennejšou surovinou planéty.

V dôsledku klimatických zmien a katastrofálneho sucha môže podľa odhadov OSN do roku 2025 jej nedostatok zasiahnuť až dve tretiny svetovej populácie.

Koľko vody naozaj spotrebúvame?

Hygienické minimum vody na Slovensku je stanovené na 70 litrov za deň. Africké dieťa má denne k dispozícii len 10 litrov vody (ktorá nemusí byť bezpečná), ktorá sa pije a s ktorou sa varí, umýva sa, perie, upratuje. V najvyspelejších krajinách sveta ľudia denne spotrebujú aj viac ako 300 litrov vody. Aj na tomto príklade vidíme, že najväčšiu spotrebu majú paradoxne najrozvinutejšie krajiny, ľudia najvyššou životnou úrovňou, čo sa však nanešťastie nezhoduje s úrovňou ochrany týchto vzácnych prírodných zdrojov. V praxi to vyzerá asi tak, že tí najbohatší pitnou vodou polievajú trávnik a tí najchudobnejší úžitkovú vodu používajú na priamu konzumáciu. Kým tí najbohatší si chamtivo hromadia miliardu k miliarde, tisíce detí vo svete umierajú na smäd a infekcie spôsobené pitím nekvalitnej vody.

Vedeli ste, že:

 • 5000 detí vo svete denne zomrie kvôli znečistenej vode?
 • Priemerná africká žena musí kvôli pitnej vode prejsť denne 6,5 km pričom nesie aj 20 litrov?
 • 10 horúcich kúpeľov vo vani za mesiac 4 člennú panelákovú rodinu mesačne stojí približne 40 €?
 • Pri jednom spláchnutí toalety, či krátkom sprchovaní spotrebujeme rovnaké množstvo vody ako obyvatelia rozvojových krajín za celý deň?
 • Teplá voda z kohútika nie je vhodná na priamu konzumáciu a mala by byť využívaná len ako úžitková?
 • Až 35 % vody spotrebovanej v domácnosti sa minie pri splachovaní?
 • Na výrobu 1 litra balenej vody sú potrebné až 3 litre pitnej vody?
 • 4 členná paneláková domácnosť, môže dodávateľovi zaplatiť ročne za vodu až 600 €?

Znížiť spotrebu vody je dobré pre prírodu, ale aj pre naše peňaženky. 4 členná domácnosť so spotrebou 140 litrov vody na osobu a deň zaplatí za vodné a stočné v priemere 40 € mesačne. Ak sa čo najviac priblížime k hygienickému minimu, za rok môžeme ušetriť aj 240 €. Domácnosti, ktoré platia za centrálny ohrev teplej vody dobre vedia, že šetriť je zlato. Celková cena teplej vody môže byť v ročnom vyúčtovaní od bytového správcu aj štvornásobne vyššia v porovnaní so studenou.

Čo je to virtuálna voda?

Okrem priamej spotreby je dôležité zohľadniť aj to, koľko skrytej alebo „virtuálnej“ vody je potrebnej pri výrobe konkrétneho produktu alebo realizácii konkrétnej služby. Keď sa detailne pozrieme na svoje spotrebiteľské správanie, môžeme vypočítať o koľko vody celkovo pripravujeme našu planétu. Máte radi hovädzie mäso, radi nakupujete, či pijete denne viac kávičiek? Možno Vás prekvapia nasledovné čísla.

Na výrobu 1 kg hovädzieho mäsa je potrebných viac ako 15-tisíc litrov vody. Keď si  budete najbližšie pochutnávať na šálke kávy, spomeňte si na fakt, že jej vodná stopa je 132 litrov vody. Vodná stopa jedného páru džínsov predstavuje 9 982 litrov vody, je potrebná pri pestovaní bavlny, šití, bielení džínsov a samozrejme na ich opakované pranie. Na výrobu jedného vajca sa spotrebuje asi 200 litrov vody. Jedno bavlnené tričko vyjde na 2500 litrov vody.

Dajme tomu, že priemerný slovák spotrebuje za rok asi 30 kubíkov vody. Ak má rád hovädzie steaky a dopraje si ich raz týždenne, za rok takto spotrebuje 180 kubíkov vody, ktorá bola použítá na výrobu týchto hovädzích steakov. Ak má tiež rád kávičku a denne si ju dopraje aj dvakrát, za rok takto spotrebuje ďalších takmer 100 kubíkov. Spotrebou tzv. priamej vody vplývate najmä na svoju peňaženku, spotrebou tej virtuálnej však môžete naviac výrazne pomôcť aj našej planéte.

Ak Vás táto téma zaujala, viac sa môžete dozvedieť na tejto stránke: http://waterfootprint.org/en/water-footprint/.

Je voda , ktorú pijeme kvalitná?

Naše podzemné vody (zdroj pitnej vody) sú v mnohých oblastiach znečistené a pravidelne do nich unikajú viaceré toxíny, ktoré môžu poškodiť naše zdravie.

Podľa Tomáša Kašpara, autora knihy „Neponáhľajte sa do rakvy”, nám vodárenské spoločnosti zamlčujú, že:

 • 18  % obyvateľov má vodu trvalo vyhovujúcu (podľa noriem)
 • 61 % obyvateľov má vodu občas vyhovujúcu
 • 20 % obyvateľov má vodu trvalo nevyhovujúcu

Znečisťovanie vody

Od roku 2010 sa na Slovensku zvýšila spotreba umelých hnojív až o 50%! Ako je to možné? Už takmer nič sa u nás nepestuje pre zabezpečovanie potravín. Veľká časť pôdy slúži na produkciu energetických komodít (repka, kukurica). Tieto plodiny nemajú tak prísnu kontrolu používania pesticídov, pretože neslúžia pre konečnú spotrebu. V minulosti sa vypestované plodiny spotrebovali v živočíšnej výrobe a v podobe hnoja sa vrátili naspäť na pole. Dnes to však už takto nefunguje. Zvýšená spotreba pesticídov zhoršuje kvalitu podzemných vôd. V našich riekach sme sa v minulosti mohli bezpečne kúpať, bolo v nich mnoho rýb a dokonca aj rakov, extra citlivých na kvalitu vody. Dnes naše rieky vyzerajú ako jedno veľké smetisko. Už potoky pretekajúce cez dediny miestami pripomínajú otvorený kanalizačný systém. V domácnosti, ale aj v záhradách používame obrovské množstvo pesticídov a chémie. Akoby sa spoliehame na to, že tento dar v podobe ľahko dostupnej pitnej vody tu bude naveky. My sme v podstate najväčšími nepriateľmi našich vodných zdrojov!

Nevylievajte do odtoku, ani nesplachujte oleje, lieky, chemikálie. Ak používate žumpy, nevypúšťajte jej obsah do prírody a pravidelne ich vyprázdňujte. V prípade, že viete o niekom kto používa žumpy nezákonným spôsobom, upozornite ho na dôsledky jeho konania. Nebuďme k našej prírode ľahostajní a upozornime na jej znečisťovanie. To šťastie, že máme k dispozícií kvalitnú vodu je veľmi vzácny dar, chráňme si ho, lebo svojou ľahostajnosťou oň môžeme veľmi ľahko prísť. Našu kvalitnú pitnú vodu si neochránime zákonmi, nariadeniami, ani vyjadreniami politikov v médiách. Dokážeme to jedine tak, že začneme sami od seba, budeme sa správať ohľaduplne voči našej prírode a rovnako to budeme vyžadovať od našich detí, ako aj ľudí z nášho okolia. Držím Vám v tom palce.

Ak máte s touto problematikou osobné skúsenosti, stretli ste sa so znečisťovaním vody, alebo sa priamo angažujete pri jej ochrane, napíšte nám svoje skúsenosti. Rovnako ak viete o existujúcich aktivitách vedúcich k ochrane vody na Slovensku, informujte o nich aj ostatných buď formou komentárov pod článkom, alebo prispejte do diskusie v našej skupine na sociálnej sieti. Ďakujeme Vám za to.

http://blog.givemetap.co.uk/post/40174595373/2012s-top-10-infographics-on-world-water-issues#.WyAvh9UzbIU