V dnešnom článku si posvietime na 2 fantastické indexové (ETF) fondy od najväčšieho správcu aktív na svete, spoločnosti BlackRock. ETF fondy zaznamenali v posledných rokoch obrovský rozmach a stali sa neoddeliteľnou súčasťou portfólia veľkej časti investorov. Sú lacné, vhodné aj pre investovanie v malých čiastkach, oslobodené od dane zo zisku, bezpečné a majú aj ďalšie výhody. Na začiatok tu mám pre Vás video, ktoré vysvetľuje, čo to vlastne tie ETF fondy sú.

 

   

Microsoft, Apple, Amazon, Berkshire Hathaway, Facebook, Google…, spolu TOP500 najväčších amerických firiem, ktoré zároveň paria medzi najväčšie firmy sveta. Možnosť spoluvlastniť 500 najväčších firiem v USA už pri vklade 10 € mesačne? Žiadny problém s týmto ETF fondom od iShares.

Fond sa vyznačuje extrémne nízkymi poplatkami a patrí medzi najväčšie fondy sveta s objemom 30 miliárd dolárov pod správou. Od vzniku, t.j. za necelých 9 rokov zarobil investorom 159 % pôvodnej investície. Zlatý prívlastok popri 5 hviezdičkách od Morningstar potvrdzuje výnimočnosť tohto fondu.

Ďalším fondom od najväčšieho správcu aktív na svete s najvyšším hodnotením 5 hviezdičiek od Morningstar je Core MSCI World UCITS ETF mapujúci viac ako 1600 firiem z celkovo 23 krajín sveta. Fond sa čiastočne prekrýva s fondom S&P 500, keďže viac ako 60 % podiel tvoria americké firmy. Okrem technologických gigantov tu nájdeme aj firmy ako Johnson & Johnson, JP Morgan Chase & CO , či Exxon Mobil Corp. V porovnaní s ETF fondom od SP500 poskytuje tento fond väčšie rozloženie geografického rizika, čo je čiastočne viditeľné aj z dlhodobej výkonnosti, ktorá zaostáva za SP500. V Severnej Amerike sme totiž v posledných rokoch boli svedkami vytvorenia veľkej akciovej bubliny, zatiaľ čo Ázia a Európa nepriniesli investorom až tak vysoké zhodnotenie. ETF č. 2 preto napriek nižšej priemernej výkonnosti nemusí byť do budúcnosti horšou voľbou, je dobré zvažovať aj širšie súvislosti a nerozhodovať sa len na základe historických výnosov. Fond rozkladá taktiež menové riziko, pretože v dolároch investuje len v 2/3 portfólia.

Veľkosť a história správcu

BlackRock, Inc. Je americký správca aktív so sídlom v New Yorku s pôsobnosťou vo viac ako 100 krajinách sveta. Spoločnosť vznikla v roku 1988 a spravuje aktíva vo výške 6 biliónov dolárov. Podiel iShares (indexové pasívne riadené fondy) už tvorí viac ako štvrtinu celkových aktív BlackRock.

BlackRock spravuje vo fondoch 1000 krát väčší obnos peňazí ako všetci správcovia na Slovensku dohromady.

Najvyšší počet 5 hviezdičiek hodnotenia Mornigstar dosahuje len 10 % najvýkonnejších podielových fondov v jednotlivých kategóriách. Dodatočné ohodnotenie „Silver“ a „Gold“ podčiarkuje kvality fondov a vyjadruje očakávania nadpriemerných výnosov v dlhodobom horizonte, ktoré by mali prekonávať porovnávacie indexy danej kategórie fondov. Fondy majú 8 a viac ročnú históriu v rámci ktorej preukazujú svoje kvality nadštandardným výnosom. Vysvetlenie k ohodnocovaniu kvality fondov nájdete vo videu priloženom nižšie:

Poplatky fondov

Vstupný poplatok: 0 – 5 % (v závislosti od výšky investície a účasti sprostredkovateľa).

Z každého vkladu, napr. 100 € x 2% = 2 € 

Priebežné poplatky: 0,05 – 0,20 % (už zahrnuté vo výkonnosti fondu).

Vždy ročne z aktuálneho stavu účtu, napr. po 10 roku = 20 000 € x 0,2 % = 40 €

Transakčný poplatok: V závislosti od typu správcu (EIC, Lynx, XTB…).

Z každého vkladu, napr. 100 € x 0,3 % = 0,30 €

Vstupný poplatok je odmenou sprostredkovateľa investície. Je možné ho uhradiť buď na začiatku, alebo priebežne ako príslušné percento z každého vkladu. Ak využívate služby finančného sprostredkovateľa, odporúčame neplatiť vstupný poplatok hneď na začiatku, keď ešte vôbec nemáme istotu dosiahnutia cieľa, platíme totiž len za prázdne sľuby a realita býva neskôr často iná.

Priebežné a transakčné poplatky si účtuje samotná spoločnosť BlackRock a obchodník s cennými papiermi, ktorý je prostredníkom medzi BlackRock a samotným investorom. Fondy iShares patria medzi najlacnejšie fondy na svete a práve preto majú pod správou tak obrovský objem peňazí. Len pre porovnanie so Slovenskom, tieto 2 fondy majú pod správou viac peňazí, ako držia na klientských účtoch všetky banky pôsobiace na Slovensku.

Ak by ste sa nerozhodli využiť služby finančného sprostredkovateľa, máte možnosť otvoriť si účet na ktorejkoľvek burze a sami si riadiť svoje ETF portfólio. V tomto prípade ušetríte vstupný poplatok.

Najväčšou záťažou pre klienta sú priebežné poplatky a práve preto sú nízko nákladové ETF fondy pre investorov tak atraktívne.

Výnosy sú oslobodené od dane

Súčasná legislatíva na Slovensku zvýhodňuje niektoré druhy cenných papierov, výnosy z ktorých sú oslobodené od dane z príjmu, stačí ak splníte zákonné podmienky a fond predáte najskôr po 1 roku.  Platí to pre všetky cenné papiere vrátane podielových fondov, ktoré sú obchodované na regulovanom trhu, čiže na burze cenných papierov. Čo to pre nás znamená? Najlepšie je ukázať si to na jednoduchom príklade, kde porovnáme výnosy najvýkonnejšieho podielového fondu na Slovensku obsahujúceho akcie s ETF fondom od iShares.

Príklad: Investícia v objeme 10 000 eur počas posledných 5 a 8 rokov:

Americký akciový fondTB (Tatrabanka)

Klasický podielový fond – neobchodovaný na burze – ZISK ZDAŇOVANÝ

Zhodnotenie fondu spolu:  73,67 % (5 rokov) / 153,97 % (8 rokov)

Hodnota účtu = 17 367 € (5 rokov) / 25 397 € (8 rokov)

DAŇ 19 % = 1 399 €  / 2 925  €

Prepočítaný čistý výnos investície =  59,68 % / 124,72 % k 29.1.2019 (zdroj: tam.sk)

Tento fond od Tatrabanky dosiahol veľmi pekné zhodnotenie a právom patrí medzi to najlepšie, čo sa dá zohnať v slovenských bankách. V tomto fonde majú klienti zainvestovaných takmer 100 miliónov € a tí čo vydržali posledných 8 rokov, dnes majú z pôvodnej investície 10 000 € čistý zisk takmer 12 500 €. Keby fond nemal tak vysoké priebežné poplatky (2,4 % ročne), tak by prekonal aj svoj porovnávací index.

 iShares Core SP500 UCITS ETF

Indexový fond – fond pasívne kopírujúci zloženie akciového indexu – OSLOBODENÝ OD DANE

Zhodnotenie fondu spolu:  60,74 % (5 rokov) / 137,41  % (8 rokov) k 30.1.2019 (zdroj: EIC.eu)

CELKOVÉ POROVNANIE = PO 8 ROKOCH BY SME MALI V iSHARES O 1 300 € VIAC.

Porovnanie najvýkonnejšieho slovenského podielového fondu investujúceho do akcií, s fondom iShares je ako porovnávať Dávida s Goliášom. Veľkosť fondu 300-násobne menšia, poplatky 33-násobne vyššie. Ale o slovenskej realite podielových fondov niekedy nabudúce. Vo všeobecnosti len malá časť aktívne riadených fondov na svete dokáže dlhodobo prekonávať index.  Indexové fondy by rozhodne mali by súčasťou dobre vyskladaných portfólií.

Perspektíva budúcich výnosov

Akciové trhy sa v posledných mesiacoch otriasajú v základoch. Prílev lacných peňazí na finančných trhoch spôsobil, že za 5 rokov bežný investor dokázal zdvojnásobiť hodnotu svojho majetku. Centrálne banky však dnes pristupujú k sťahovaniu peňazí z trhov a tie sa preto začínajú prepadať. Ekonomický BOOM sa pomaly chýli ku svojmu koncu a s akciami preto treba nakladať veľmi opatrne. Viac sa o tom dočítate tu:

Dlhodobý výnos akciových trhov je na úrovni 7-8 % ročne, pričom v posledných desaťročiach skôr klesá z dôvodu viacerých špekulatívnych bublín. O možnom ďalšom pozitívnom vývoji fondu v krátkodobom-strednodobom časovom horizonte (napr. najbližších 5 rokov) napovedá aj tzv. P/E koeficient, ktorý je momentálne na úrovni 17,44 (MSCI) resp. 21,15 (SP500). V histórií už boli obdobia, kedy bol tento koeficient vyšší, férová hodnota je však podstatne nižšia.

Akcie sú v súčasnej dobe pomerne drahé, z toho dôvodu odporúčam pri jednorazových investíciách svoje investičné rozhodnutie dôkladne zvažovať. Pokojne sa môže stať, že budete stratoví 5 a viac rokov.

Pravidelné investovanie do týchto fondov rozhodne odporúčame, ich podiel v portfóliu však bude závisieť od celkovej doby investovania (investičného horizontu).

V nasledujúcich článkoch o investovaní si posvietime na ďalšie fondy, ktoré podľa akosamatlepsie.sk stoja za hriech. Ak sa Vám dnešný článok páčil, lajkujte a zdieľajte ho ďalej svojim priateľom. Ak máte k článku akékoľvek otázky, som Vám k dispozícií mailom, telefonicky, alebo cez komentár pod článkom, prípadne na facebooku. Neváhajte a kontaktujte nás, veľmi radi pomôžeme aj Vám, aby ste sa mali lepšie.

Ďakujem za Vašu priazeň.

Máte nejaké otázky, alebo sa chcete poradiť? Pošlite nám správu vyplnením krátkeho formulára: