Kupovali ste nehnuteľnosť pred pár rokmi? My áno. Bolo to ešte v roku 2010.

Kúpili sme 3 izbový byt v Petržalke, stál menej ako 100 000 €. Vtedy to bola kopa peňazí, dnes už to príde ako neskutočne dobrý obchod! V tom čase ešte niektorí vlastníci bytov čakali, že pokles cien nehnuteľností skončí a situácia sa otočí, niektorí už radšej s uplakanými očami predávali a pritom si búchali dlane o čelo. Keby totiž predali o 2 roky skôr, mohli dostať aj o 20 000 € viac. To už je však nepodstatné. My sme usúdili, že ceny by už výraznejšie nemali klesnúť a preto sme sa rozhodli pre kúpu. Urobili sme dobre. Dnes je jeho hodnota cca 130 000 €. Samozrejme sme ho kupovali na hypotéku, prvé 4 roky sme ho splácali sami, no už 2,5 roka nám ho splácajú nájomcovia.

Každý rok sa hodnota nášho majetku zvýši asi o 6 000 €

Vlastníme majetok v hodnote 130 000 €, ktorý nám každoročne narastie na hodnote o niekoľko tisíc €. Zároveň sa nám každý rok zníži náš dlh voči banke o niekoľko tisíc €. Pýtate sa čo za to? Zopár hodín práce na daňovom priznaní, keď si musíte komplet všetky príjmy a výdavky nahodiť do excelu, niekoľko telefonátov s nájomcami kvôli rušeniu nočného kľudu, raz za čas sa niečo pokazí, tak zavoláte opravára. Možno raz za rok sa Vám menia nájomcovia, tak pripravíte novú nájomnú zmluvu, kde len aktualizujete mená a dátumy. Nech to je spolu 10 hodín práce. Ak by som musel hľadať nových nájomcov sám, zabralo by to viac času, možno aj ďalších 10 hodín navyše.

Takže za 20 ťažko odpracovaných hodín sme napríklad za posledný rok zvýšili hodnotu nášho majetku o 6000 €. To nám dáva celkom slušný priemer 300 € za hodinu.

To však nie je všetko!

Ak by sme ho pred tými 2,5 rokmi predali, zostalo by nám možno 20 000 €. My sme si byt ponechali, ale zároveň nám banka tých 20 000 € vyplatila. Ako je to možné?

Po piatich rokoch, kedy nám končila fixácia hypotekárneho úveru, sme z dlžnej sumy niečo splatili, o niečo sa zvýšila hodnota nehnuteľnosti. Keď sme odišli z banky s novým hypoúverom, starý úver sme vyplatili a na účte nám zostal bonus asi 20 000 €. Splátka hypotéky sa nám pritom vôbec nezvýšila.

Prečo sme to urobili? 300 € za hodinu je síce fajn, prečo však nenechať peniaze, aby nám zarobili ešte viac???

My sme tých 20 000 € investovali. Ak by sme na investované peniaze nesiahli 30 rokov a ponechali si ich ako naše zabezpečenie do dôchodku, pri výnose 6 % bude z nich v tom čase približne 115 000 €. To nám v prepočte vychádza asi 3000 € ročne, o čo by sa nám priemerne zvyšovala hodnota nášho majetku. Musím povedať, že s týmto veľa práce nemáme. Stačí si raz za čas skontrolovať, či peniažky zarábajú tak, ako sme na začiatku očakávali. Bolo by tiež fajn sondovať možnosti, ako zarobiť ešte viac. V prípade zaujímavej príležitosti sa dá peniaze presunúť z jedného chlievika do druhého a zarobiť tak niečo navyše. Toto už nie je také jednoduché, ak si na to sami netrúfate, je dobré sa obrátiť na špecialistu.

Prečo to všetko robíme a prečo by ste to mali robiť tiež?

Ak sa hodnota nášho bytu bude zvyšovať o 2 % ročne, o 30 rokov, kedy bude hypotéka na ňom splatená, bude celý úplne náš. Jeho hodnota bude možno 235 000 €. Plus k tomu hodnota našich bonusových 20 000 € bude približne 115 000 €. Spolu to dáva 350 000 €.

Možností akým spôsobom spravovať podobný majetok je viacero, môžete to bez zmeny robiť 30 rokov a peniaze si užívať v starobe, alebo ich použiť na zabezpečenie krajšej budúcnosti pre Vaše deti. Môžete tých 20 000 € okamžite minúť na čokoľvek, môžete cestovať po svete hneď, kým ste ešte mladí. Tiež môžete každé 3 roky zájsť opäť do banky, splatiť pôvodnú hypotéku novou a  minúť bonusových 5 000 až 10 000 € (podľa toho ako sa bude vyvíjať situácia na trhu). Môžete byt predať napríklad po 15 rokoch, kedy na to možno budú optimálne podmienky na trhu, budete mať vo vrecku odmenu v podobe napríklad 70 000 €, ktoré môžete použiť na splnenie svojich najodvážnejších túžob a prianí. Je to len na Vás.

Zdá sa Vám to málo? Tak skúste prenajímať 2 byty a vybudovať majetok v hodnote 700 000 €.

Alebo čo tak 3 byty a byť eurový milionár?

Pripadá Vám to zložité? Nie je v tom žiadna veda. Dokáže to urobiť každý kto je ochotný obetovať malú časť svojho voľného času na to, aby sa mal v budúcnosti lepšie. Pritom to vôbec nemusí byť ďaleká budúcnosť. Je to len vo Vašich rukách.

Projekt Ako sa mať lepšie vznikol práve preto. Ak Vás tieto možnosti budovania majetku zaujali, veľmi rád Vám poradím s realizáciou Vašich vlastných plánov.