Poznáte to aj vy. Ráno len čo otvoríme oči a vstaneme z postele odšmochceme sa do kuchyne pre pohár vody, aby nás trochu prebudila. Dáme zovrieť vodu na rannú kávu či čaj. Medzičasom  zamierime na toaletu. Spláchneme. Hodíme si niečo pod zub a už sme v kúpeľni, aby sme si umyli zuby a tvár. Alebo si dáme sviežu sprchu, ktorá nás pozitívne naštartuje na celý deň?  Všimli ste si, čo majú tieto činnosti spoločné? Správne. Určite sa už aj vám stalo, že z nejakého dôvodu voda netiekla a ocitli ste sa v bezradnej situácii. Spomínate si na osemdesiate roky? Voda bola odstavená aj na dva dni a vodárne pristavili cisternu pitnej vody na námestie a každý si chodil vodu naberať. Dnes si to už nevieme predstaviť. To, že nám voda tečie z vodovodného kohútika berieme ako samozrejmosť. Nato, aby naše bunky vedeli navzájom správne komunikovať  potrebujú vodu. A nie len naše bunky ale všetko živé na Zemi.

Zdroj: www.unsplash.com

V priebehu posledných desať rokov zachytávame z médii stále intenzívnejšie správy o tom, že vodu musíme chrániť a že je ohrozená. Ako je to možné? Veď na zemi máme 70 percent vody! Áno, ale iba 2,5 percentá z nej je pitná. A iba jedno percento sladkej vody je ľahko prístupné, pričom väčšina je uväznená v odľahlých ľadovcoch a snehových poliach. Čiže až taký dostatok pitnej vody nemáme a ešte si ju veselo znečisťujeme. Pôvodcovia sme my ľudia, či už vystupujeme za tvárou priemyslu, značkou podniku alebo sami za seba v domácnosti. A tak málo si to uvedomujeme.

Toxický odpad končí v jazerách, riekach, potokoch, podzemných vodách a napokon v oceánoch a moriach našej planéty.

Znečistenie spoločne so suchom, neefektívnym využívaním vody a explodujúcou populáciou prispelo ku kríze v oblasti pitnej vody, ktorej zdroje sú ohrozené, na ktorú sa spoliehame a závisia od nej ďalšie dôležité potreby. Voda je pre život nevyhnutná. Znečistenie vody je však jednou z najvážnejších ekologických hrozieb, ktorým sme dnes vystavení.

Zdroj: www.unsplash.com

Na Zemi nás je už vyše 7  miliárd. Nasýtiť takéto množstvo ľudí si vyžadovalo rozšírenie polí na ďalšie pestovanie obilia, zeleniny, ovocia. Kultivácia plodín súčasným spôsobom  pestovania vyžaduje použitie pesticídov a herbicídov, ktorých množstvo sa s  obrábanou plochou zväčšilo. Nie len to, rozšíriť sa musela aj plocha vyhradená na chov poľnohospodárskych zvierat. Zvieratá produkujú viac výkalov. Výkaly zvierat síce zvyšujú produktívnosť pôdy ale na druhej strane, ak ich je prebytok, ohrozujú životné prostredie a kvalitu vody. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pijú najmenej 2 miliardy ľudí vodu zo zdrojov kontaminovaných výkalmi a táto voda môže prenášať nebezpečné choroby, ako je cholera a týfus. Nielenže to predstavuje katastrofu pre vodné ekosystémy, znečisťujúce látky tiež presakujú a dostávajú sa do podzemných vôd, ktoré by v našich domácnostiach mohli skončiť ako kontaminovaná voda, ktorú používame pri každodenných činnostiach vrátane pitia.

Potom sú tu chemické a spracovateľské podniky, z ktorých odpadové vody sú znečistené chemikáliami a tie končia v riekach, kde následne spôsobujú úhyn rýb a živých ekosystémov. Raka, symbol čistej vody, som už veľmi dávno v hronskej vode nevidela. Aj napriek tomu, že voda na slovensku je vnímaná ako najkvalitnejšia a najčistejšia, potrebujeme si ju chrániť. Naše vodné toky postihlo niekoľko ekologických katastróf. Vo vode zo Žitného ostrova našli mikroplasty. Nesprávne uskladnený chemický odpad v pôde presakoval do pôdy a následny do spodnej vody. Chemický podnik vypúšťajúci chemický odpad priamo do rieky, čoho následkom bol úhyn všetkých rýb na danom úseku. Únik ropy na Dunaji.

A my ľudia sme pod tlakom  konzumizmu, vyprovokovaného priemyslom, len aby rástli obraty z predaja.   Musíme mať najnovšie oblečenie, nové mobily, nové práčky, televízory, autá lebo je to „in“ mať všetko podľa poslednej módy. A hlavne, aby sme mali vždy plnú chladničku potravín. Veď čo ak by prišiel koniec sveta  … Ocitli sme sa v neustálej spotrebe. Vyššia spotreba prináša aj vyššie množstvo odpadu. Viete koľko litrov vody sa použije na výrobu jednej čokolády? 1720 litrov. Spotreba vody na jeden chlieb, hovoríme o vodnej stope, je 1608 litrov. Jeden pár rifiel stojí 8000 litrov vody a na 1kg bavlny sa minie spolu 20 000 litrov vody, pritom len 32% bavlny je pestovanej v oblastiach s dostatočným objemom zrážok.

Zdroj: www.unsplash.com

Každý by si mal pozametať pred svojím prahom. Teda pred svojou domácnosťou. Premietnime si, aká je réžia bežnej domácnosti. Umýva sa riad, umýva sa kúpeľňa, kuchyňa, umýva podlaha, perie sa, sprchuje sa, umývajú sa zuby, splachuje  sa… Tak napríklad začnime splaškami. Pripomeňme si, že sa splachuje pitnou vodou.  A na umývanie použijeme prostriedok z obchodu, prípadne nám v mise visia voňavé tablety. Toto všetko sa dostane samozrejme do čističiek, kde materiál prejde rôznymi filtrami a pokračuje do rieky. Filtre v bežnej mestskej čističke odpadovej vody ale nie sú schopné zachytiť a prefiltrovať napríklad chemické látky. Zachytia hrubé nečistoty. Čo ak ale dom nie je napojený na kanalizáciu, čo nie je mimochodom ešte mnoho obcí na Slovensku. V tomto prípade si vyprázdňovanie septiku ľudia zjednodušujú – resp. chcú ušetriť a vypúšťajú ľudovo povedané žumpu  do kanála na dažďovú vodu alebo do záhrad, či na pole. Takto však znečisťujú podzemnú vodu. Pri splachovaní  sa spotrebuje veľmi veľa pitnej vody, ktorá by mala byť určená výhradne na pitie, prípravu pokrmov. Buď by sme túto vodu ešte raz použili, samozrejme na splachovanie, a to využitím  vlastnej čističky pokiaľ sme v dome, alebo na splachovanie by sa mohla využiť voda zachytená zo strechy čiže dažďová voda. Vedela by som si predstaviť aj činžiak napojený na čističku, avšak s takýmto riešením by sa malo počítať už pred výstavbou. Pre zabezpečenie činností nakupujeme kozmetiku, čistiace a pracie prostriedky. Na kúpeľňu, kuchyňu, na podlahy, s dezinfekčným účinkom. Tieto produkty nastriekame na obkladačky proti vodnému kameňu, potom použijeme produkt na nerez. Neobídeme ani umývadlo a ešte dezinfekcia podlahy, aaa je to!  Necháme pôsobiť a zmyjeme to všetko pekne a máme čistú kúpeľňu. Proces sa opakuje aj v kuchyni a každý týždeň.  Otočte tú fľašku, ktorú lievate do záchodovej misy a uvidíte niekoľko znakov, kde je jasne uvedené, že tieto prostriedky trvalo poškodzujú život v riekach a zabíjajú živé organizmy.  Niektoré sú zase agresívne priamo pre naše dýchacie cesty, oči a sliznice. Pracie prášky obsahujú tenzidy, fosfáty, bielidlá. Tieto látky pôsobia na našu pokožku a zostávajú v prírode, pretože sa nevedia rozložiť a znečisťujú vodné toky. Napríklad Rakúsko už zakázalo vyrábať pracie prostriedky s fosforom.

Chcem byť informovaný o najnovších článkoch

Zdroj: www.pixabay.com

Chemické látky, ktoré sú hojne využívané v kozmetických prípravkoch a čistiacich prostriedkoch, sa (až na pár výnimiek) nedokážu rozložiť. Postupne sa zhromažďujú a zhlukujú v rámci celého ekosystému Zeme a vážne poškodzujú naše vodné bohatstvo. Po tom, čo opustia odtok nášho umývadla, vane či toalety, smerujú priamo do riek, morí a oceánov. Nehovoriac o tom, že na výrobu kozmetiky a čistiacich prostriedkov minuli výrobcovia hektolitre vody a iných vyčerpateľných zdrojov z našej prírody.

PFD – často používané vo farbách na vlasy, niekedy aj v rúžoch na pery. Môže vyvolať okamžité alergické reakcie kože , ničí planktón a iné vodné živočíchy. 

BHA a BHT – konzervačné látky v rúžoch a v pleťových a telových krémoch, sú možnými ľudskými karcinogénmi, môžu tiež narúšať funkciu hormónov.  Poškodzujú vodné živočíchy – ryby a mäkkýše.

Dioxán  – v krémových výrobkoch, ako napríklad šampón alebo pena do kúpeľa. V moriach a oceánoch ohrozuje a zabíja planktón, vo voľnej prírode hmyz.

Dibutylftalát – v lakoch na nechty, v minulosti aj v dezodorantoch. Vplýva na reprodukčný  systém vodných živočíchov, spôsobuje mutácie u obojživelníkov, mení správanie rýb a vážne poškodzuje pečeň. Dopad na reprodukčný systém má aj u mužov.

Triclosan – v dezodorantoch a dezinfekčných prostriedkoch na ruky, ale aj v zubných pastách, mydlách na ruky, sprchových géloch a púdroch na tvár.  Vplyvom slnečného žiarenia sa mení na dioxíny opäť nebezpečné pre zdravie vodných živočíchov.

Diatanolamín  –  regulátor pH, nachádza sa takmer v každom výrobku starostlivosti o pokožku. Môže vážne poškodzovať hormonálny systém, po reakcii s nitrátmi sa z vytvorenej zlúčeniny môže stať nebezpečná karcinogénna látka. Je jedovatý pre ryby, obojživelníky a iné vodné živočíchy.

Nuž a naokraj spomeniem, že výrobky k nám prichádzajú pekne jednotlivo zabalené takmer výlučne v plaste. Dnes máme možnosti, ako si vyrobiť zdraviu neškodné kozmetické i čistiace výrobky zo  surovín, ktoré už máme aj doma. Sóda bikarbóna, kyselina citrónová, ocot, … A mnohé ekologické a biologicky odbúrateľné produkty sú už vyrobené a k dostaniu v obchodoch. Prípadne si môžete kozmetiku a čistiace prostriedky „načapovať“ a ešte viac znížiť podiel plastov, ktoré spotrebujete. So zmenou našich návykov a uvedomením si zodpovednosti máme všetci spotrebitelia silu znižovať znečistenie. Stop vyhováraniu, máme množstvo možností na to, ako byť každý deň aspoň o kúsok lepší, šetrnejší, uvedomelejší.  Každý musí začať sám od seba. Všetky ľudské aktivity majú priamy, či nepriamy dopad na celý ekosystém našej planéty. My ľudia sme tí, ktorí sme za to zodpovední.

Naše správanie v poslednom storočí má za následok globálne otepľovanie, topenie ľadovcov, mŕtve oceány (tzv. dead zones), poloprázdne zásobárne pitnej vody, zdevastovanú pôdu, masový úhyn divožijúcich zvierat, lesov, mnohé životy ľudí, ale zároveň dlhodobé poškodenie celého ekosystému.

Znie to skutočne katastroficky, ale jednoducho je to tak. No stále nie je neskoro na to, aby sme to všetko zastavili. My sa môžeme rozhodnúť, že začneme žiť tak, aby sme našej planéte minimálne neškodili. Najlepšie by však bolo, keby sme ju začali aktívne chrániť a dávať všetkým naokolo najavo, že to skutočne myslíme vážne. Už nie je čas na zatváranie očí, varovné signály dostávame stále častejšie a intenzívnejšie.

Ekológia je veľmi dôležitou časťou projektu AKO SA MAŤ LEPŠIE. Aktívne sa angažujeme v znižovaní významu konzumu v našich životoch. Poukazujeme na dôležitosť ochrany prírody, lesov, vody a šetrného zaobchádzania s prírodnými zdrojmi. Nedávno sme nadviazali spoluprácu s projektom MyGreenway, ktorý je zameraný na produkciu čisto ekologických výrobkov, ktoré dokážu úplne odstrániť používanie chémie v našich domácnostiach. Táto spoločnosť má ambíciu stať sa do roku 2024 jednou z najväčších MLM spoločností sveta. Po dôkladnej analýze ich projektu, kvality a ceny výrobkov, ekologického rozmeru, systému odmien pre spokojných zákazníkov a celkovej vízie, sme usúdili že tieto ambície nemusia byť vôbec vzdialené realite. Tento projekt je už dnes prítomný vo viac ako 70 krajinách sveta a nové trhy pribúdajú ako huby po daždi. Aj to dokazuje, že ekológia ľuďom nie je vôbec ľahostajná.

Ak máte záujem dozvedieť sa o projekte viac, neváhajte nás kontaktovať. Čím viac ľudí si začne uvedomovať dôležitosť týchto tém, tým väčšiu šancu dáme tomu, že aj naše deti budú môcť pokojne žiť na planéte Zem, ako ju poznáme dnes.